Zboża w diecie najmłodszych

Właściwa dieta to konieczność dla prawidłowego rozwoju małego dziecka. Ważne miejsce powinny w niej zajmować produkty zbożowe. Dlaczego tak jest? Jakie są ich zalety? Jak wybierać bezpieczne produkty z zawartością zboża? Więcej na ten temat powie nam dzisiejszy wpis.

Zboża – główne zalety

Eksperci z dziedziny żywienia zalecają, aby produkty zbożowe wprowadzać do diety dziecka nie wcześniej niż po ukończeniu przez nie czwartego miesiąca życia, czyli zaraz po tym, jak maluszek pozna i zaakceptuje smak pierwszych warzyw i owoców. Dlaczego zboża są takie ważne w diecie najmłodszych? Ponieważ są podstawowym źródłem węglowodanów, w tym błonnika pokarmowego, który odgrywa ważną rolę, zwłaszcza w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Zboża ponadto dostarczają dziecku energii, istotnej dla rozwijającego się mózgu. Produkty zbożowe są poza tym bogate w wiele witamin i składników mineralnych, które są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju małego organizmu.

Zboża to źródło błonnika

Zboża to źródło błonnika (Źródło: bobovita.pl)

Sprawdzone źródła zbóż

Podając dziecku produkty zbożowe, warto przy tym pamiętać, że organizm niemowlęcia i małego dziecka jest szczególnie wrażliwy i wymaga żywności dopasowanej do jego wyjątkowych potrzeb. Dlatego najlepiej jest wybierać przeznaczone dla najmłodszych kaszki z wartościowych i różnorodnych zbóż. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na to, by nie zawierały cukru, konserwantów, barwników i wzmacniaczy. Zboża zawarte w kaszkach dla niemowląt pochodzą z upraw prowadzonych specjalnie z myślą o najmłodszych. Oznacza to, że muszą spełniać wszystkie normy i przechodzić nawet po kilkaset testów jakości i bezpieczeństwa. Kaszki dla maluszków to delikatne posiłki ze zbożami z glutenem, jak pszenica i żyto, oraz ze zbożami bezglutenowymi, jak ryż czy proso, a także z kukurydzą. Kaszki mogą być mleczne lub bezmleczne – wtedy przyrządzamy je na pokarmie mamy lub mleku modyfikowanym. Wśród kaszek są też owocowe, które są mieszanką mleka modyfikowanego i owoców.

Kaszka

Kaszka (Źródło: 1000dni.pl)

Zboża to bardzo istotny składnik jadłospisu niemowląt i małych dzieci. Warto zwracać jednak uwagę, by dostarczać je najmłodszym w bezpiecznych i jakościowych produktach.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.