Zalety i wady pracy na etacie

Dla wielu osób praca na etacie jest spełnieniem marzeń, szczególnie tych, którzy przed chwilą skończyli studia i zastanawiają się jaką formę działalności wybrać, jaka praca i umowa będą dla niech najkorzystniejsze. Oto mały przegląd wad i zalet pracy na etacie.

Zalety pracy na etacie

Jedną z największych zalet pracy na etacie jest poczucie bezpieczeństwa, w postaci otrzymywania konkretnej kwoty pieniędzy do ustalonego dnia miesiąca oraz brak załatwienia wielu formalności, jak w przypadku działalności gospodarczej. Regularne wpływ wynagrodzenia pozwalają na planowanie domowego budżetu.

Inną zaletą takiej pracy są ustalone godziny, w których jesteśmy w firmie, niestety często zdarzają się nadgodziny, które nie zawsze są płatne. Utarta ścieżka awansu, która też pokazuje stopień odpowiedzialności za swoją pracę na kolejnym szczeblu kariery.

na etacie

Do pracy na etacie przyciągają również płatne urlopy, zwolnienia lekarskie, możliwe dobre zaplecze socjalne firmy – imprezy firmowe, prywatna opieka medyczna, dodatkowe lekcje języków obcych.

Wady pracy etatowej

Mimo, wielu zalet jest też sporo wad pracy na etacie. Przede wszystkim brak poczucia sprawczości w firmie, nie wiele decyzji zależy od nas, sukces jest sumą pracy różnych osób, nie indywidualnych działań. W przypadku pracy na niższych szczeblach, brak realnego wpływu na kierunek rozwoju firmy.

Praca pod okiem szefa, który może być bardzo wymagający lub trudny w komunikacji. Możliwa praca w godzinach nadliczbowych, brak czasu na życie osobiste, szczególnie jeśli staramy się o awans.

Może się zdarzyć brak możliwości wzięcia urlopu w dogodnym dla siebie terminie, czasami brak podwyżki i utknięcie na niezadowalającym stanowisku w firmie czy trudne relacje z współpracownikami.

Praca na etacie ma wiele zalet oraz wiele wad, wszystko zależy od tego jak sobie wyobrażasz swoje zawodowe życie, czego potrzebujesz i w jakich działaniach sprawdzasz się najlepiej.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.