Wstydliwy problem – hemoroidy

Hemoroidy są to guzki krwawnicze, ma je każdy człowiek, jednak nie każdy z nas odczuwa ból i dyskomfort. Jego przyczyną są żylaki odbytu, czyli zmienione chorobowo hemoroidy. Guzki krwawnicze wyglądają jak małe poduszeczki wypełnione krwią, zlokalizowane są w kanale odbytu i razem z mięśniami zwieracza regulują oddawanie stolca i gazów. Dzięki impulsom nerwowym guzki pozbywają się krwi i pozwalają na wypróżnianie. Niestety, w sytuacji kiedy hemoroidy są nadmiernie wypełnione krwią, są rozciągnięte i dochodzi do stanu zapalnego możemy odczuwać ogromny dyskomfort, ponieważ rozwinęła się u nas choroba hemoroidalna, czyli właśnie żylaki odbytu.

Przyczyny wstydliwej przypadłości

Na zły stan hemoroidów wpływa wiele czynników, szczególnie tych cywilizacyjnych, czyli siedzący tryb życia, dieta pełna niezdrowego, przetworzonego jedzenia, brak aktywności fizycznej i regularnego ruchu. Wystąpieniu choroby hemoroidalnej sprzyja też wykonywanie zawodowo pewnych aktywności sportowych: kolarstwa, jeździectwa czy praca jako kierowca zawodowy.

Otyłość, częste biegunki również są przyczyną rozregulowania pracy guzków krwawniczych, podobnie ciąża.

Jak sobie radzić z hemoroidami?

Przy bardzo zaawansowanej chorobie należy niezwłocznie udać się do lekarza i zastosować intensywną kurację wspomagającą regenerację hemoroidów, należy również wykonać badania w kierunku wykluczenia nowotworu odbytu.

hemoroidy

W lekkiej postaci żylaków odbytu zalecane jest picie dużej ilości wody, ponad 2 litrów dziennie oraz stosowanie specjalnej diety, w której musi się znaleźć bardzo dużo owoców i warzyw, przede wszystkim rezygnacja z nasion oraz roślin nasiennych ze względu na możliwe podrażnienia odbytu. Produkty, które są niezalecane: m.in. czekolada, alkohol, kawa, mocna herbata, warzywa i owoce powodujące wzdęcia.

Na złagodzenie objawów warto w aptece zaopatrzyć się na maści na hemoroidy, czopki oraz żele o łagodzącym działaniu – przeciwbólowym i zmniejszającym opuchliznę.

Świąd i ból należy redukować i jak najbardziej pomagać sobie wrócić do normalnego funkcjonowania. Najlepsze będą leki stosowane doodbytniczo, które uszczelniają naczynia krwionośne i zmniejszają dyskomfort.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.