Wenecja – miasto na wodzie

Herman Melville w 1857 roku stwierdził: „Wolę być w Wenecji w jeden deszczowy dzień, niż w pogodny w każdej innej stolicy”. W istocie, Wenecja to niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju miasto. Zbudowane zostało na wyspie i wydziergano go siecią kanałów, które zastąpiły w nim miejskie trakty. Jak kształtowała się historia tego miasta i co warto w nim obecnie zobaczyć?

Krótka historia Wenecji

Wenecja została założona w 452 roku przez uciekinierów, chroniących się przed barbarzyńskim plemieniem Hunów. Choć z czasem znalazła się w strefie wpływów Bizancjum, zdołała uzyskać niezależność. Była ona państwem-miastem o ustroju republikańskim. Głową tego niewielkiego, ale znaczącego państwa był doża. Państwo-miasto kontrolowało wybrzeża Adriatyku, Wyspy Egejskie, Kretę, Cypr, Korfu, a także inne wyspy. W Wenecji mieszkali: Włosi, Grecy i Słowianie. Była ona zatem wielokulturowa i wieloreligijna. Bliskość Rzymu wymuszała jednak jej posłuszeństwo wobec papieży. Za pontyfikatu Juliusza II doszło do wielkiego konfliktu między Wenecją a papiestwem. 27 kwietnia 1509 roku Juliusz II zorganizował przeciwko Wenecji Ligę w Cambrai. W 1797 roku Napoleon zdobył Wenecję. Po pokoju w Campo Formio państwo to zostało włączone do Austrii. Podczas Wiosny Ludów 17 marca 1848 roku proklamowano na krótko niepodległość Wenecji. Jednak jeszcze w tym samym stuleciu została ona włączona do nowo powstałego Królestwa Włoch. W tamtym czasie bardzo szanowany był zawód gondoliera, będącego wówczas podstawą transportu miejskiego w Wenecji.

Wenecja dla turystów

Obecnie Wenecja oferuje turystom wiele atrakcji. Najpopularniejsze z nich to przede wszystkim: główny plac z bazyliką i pałacem Dożów – dawnych władców Wenecji – most Rialto nad  głównym kanałem, most Westchnień czy też Teatro la Fenice. Bardzo dużą popularnością cieszą się także wodne podróże w gondolach. Jednak najciekawsza wycieczka po tym mieście polega na zagubieniu się wśród jego wąskich uliczek i przemykaniu po małych mostkach nad lśniącymi w słońcu kanałami. W ten sposób można dotrzeć do baśniowych miejsc, rzadziej odwiedzanych przez turystów, w tym do dzielnicy Żydowskiej. Oto kilka zdjęć przedstawiających uroki Wenecji:

 

Kanał Grande i most Rialto

Kanał Grande i most Rialto (Źródło: mlecznepodroze.onet.pl)

Gondola na jednym z kanałów

Gondola na jednym z kanałów (Źródło: natemat.pl)

Pałac Dożów

Pałac Dożów (Źródło: flickr.com)

Wenecja z lotu ptaka

Wenecja z lotu ptaka (Źródło: 9gag.com)

Wenecja to miasto o bardzo długiej i burzliwej historii. Będąc na północy Włoch koniecznie odwiedźmy te urokliwe miasto na wodzie i odkryjmy jego sekrety, gubiąc się wśród jego wąskich uliczek.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.