Wątroba – czym jest i jak o nią dbać?

Wątroba zaliczana jest do najważniejszych narządów w naszym ciele. Przypomina niejako największe laboratorium chemiczne naszego organizmu, odpowiadające za spełnianie istotnych funkcji. Jakie funkcje są spełniane przez wątrobę i  jak należy o nią dbać? Na te pytania odpowiedzi udzieli nam dzisiejszy wpis.

Wątroba – najważniejsze funkcje

Wątroba odpowiada między innymi za magazynowanie witamin: A, D, K, B12 i C oraz składników mineralnych, miedzi i żelaza. Ponadto, narząd ten przekształca pokarm na energię. Organ wątrobowy wytwarza też żółć, umożliwiającą trawienie tłuszczy oraz wchłanianie składników pokarmowych. Ważną funkcją wątroby jest termoregulacja. Czym ona jest? To utrzymywanie właściwej temperatury naszego ciała. Poza tym dzięki wątrobie nasz nasz organizm poddawany jest detoksowi i filtracji krwi. Procesy te mają na celu oczyszczenie organizmu z toksycznych substancji, które przyjmowane są za pośrednictwem alkoholu i leków. Za sprawą tych procesów neutralizowane są też szkodliwe związki, które wytworzyły się w naszym ciele.

Wątroba bierze udział w filtracji krwi

Wątroba bierze udział w filtracji krwi (Źródło: epodreczniki.pl)

Dbanie o wątrobę

Do wątroby trafia wszystko to, co wędruje w naszym krwiobiegu. Są to zatem substancje pożyteczne, jak i szkodliwe dla naszego organizmu. Co zatem stanowi źródło dbałości o wątrobę? Jej pracę wspieramy, dostarczając do niej grupę korzystnych składników. Należy do nich: cholina, ornityna oraz fosfolipidy. Jakie działanie wykazują te związki? Ornityna reguluje detoksykację wątroby oraz pobudza jej regenerację. Cholina natomiast jest niezbędnym elementem do przeprowadzenia prawidłowego metabolizmu tłuszczów. W celu dostarczenia jej odpowiedniej dawki do organizmu, trzeba zastosować odpowiednią dietę. Jak powinien wyglądać prawidłowy jadłospis? Nasza dieta musi być różnorodna, złożona z 4 do 5 posiłków dziennie. W porze obiadowej obowiązkowe jest spożycie porcji warzyw. Niedobór choliny możemy uzupełniać także za pomocą specjalnych preparatów farmakologicznych, na przykład suplementów diety (http://www.hepatil.com/). Co jeszcze jest istotne dla prawidłowej pracy wątroby? Należy unikać wdychania oparów z samochodów, sprejów, aerozolów, jak  i spożywania napojów alkoholowych. Warto również pamiętać o aktywności fizycznej, higienie oraz przyjmowaniu medykamentów zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Zróżnicowana dieta to podstawa

Zróżnicowana dieta to podstawa (Źródło: jestemfit.pl)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Wątroba to bardzo ważny narząd w naszym organizmie. Dbając o ten narząd, warto dostarczać do swojego krwiobiegu pożyteczne składniki, unikając przy tym narażania się na kontakt z substancjami toksycznymi.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.