Szkoda OC – jak i kiedy ją zgłosić?

Nikt nie przepada za przejażdżkami samochodowymi, które kończą się stłuczką. Szczególnie wtedy, gdy ich celem było ważne spotkanie. Co robić, jeśli do kolizji doszło nie z naszej winy? Kiedy i jak szkoda OC powinna być przez nas zgłoszona do ubezpieczyciela sprawcy?

Szkoda OC a deklaracja ze wskazaniem sprawcy

Kiedy dwóch kierowców nie może dojść do porozumienia, najlepiej jest wezwać policję

Kiedy dwóch kierowców nie może dojść do porozumienia, najlepiej jest wezwać policję. W innym wypadku wystarczy spisać specjalne oświadczenie (Źródło: worldtrans.pl)

Jeśli w wyniku kolizji żaden z uczestników podróży nie ucierpiał, a auto nie wymaga odholowania, wystarczy spisać wspólną deklarację ze wskazaniem sprawcy zdarzenia. W tym celu dobrze jest sięgnąć po wzór oświadczenia, które dostępne jest w Internecie. W sytuacji, gdy takowego dokumentu nie posiadamy, możemy sporządzić jego własną wersję. Na kartce A4 sprawca zdarzenia powinien wypisać niezbędne informacje dotyczące szkody. Należą do nich: dane osobowe uczestników kolizji (imiona i nazwiska sprawcy oraz poszkodowanego, adresy, numery telefonów, a także dane wynikające z prawa jazdy – numery dokumentów, daty wydania i ważności), dane z polisy sprawcy (nazwa firmy ubezpieczeniowej i numer polisy OC – koniecznie zwróćmy uwagę na okres ubezpieczenia), dane ewentualnych świadków kolizji (imiona i nazwiska oraz numery telefonów), dokładny opis zdarzenia (można narysować szkic z układem drogi, kierunkami jazdy samochodów, pozycjami aut w momencie kolizji, znakami drogowymi i sygnalizacją świetlną oraz nazwami ulic) – z uwzględnieniem widocznych uszkodzeń poszkodowanego pojazdu – oraz podpisy kierujących pojazdami. Taki dokument będzie niezbędny w celu skorzystania z ubezpieczenia OC sprawcy.

Kontakt z ubezpieczycielem sprawcy

Najlepiej jak najszybciej zgłosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy

Najlepiej jak najszybciej zgłosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy (Źródło: rp.pl)

Po spisaniu wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym lub orzeczeniu winy przez policję, najlepiej jest od razu skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy zdarzenia. Aby szkoda OC została przez niego rozpatrzona, można osobiście zgłosić się do oddziału danej firmy ubezpieczeniowej. Można także poinformować o szkodzie telefonicznie, zadzwonić na infolinię towarzystwa lub zrobić to przez Internet (jeśli firma ubezpieczeniowa przewiduje taką formę zgłoszenia). W wypadku, gdy natomiast korzystamy z usługi Bezpośredniej Likwidacji Szkód, cały proces uzyskania odszkodowania przejmuje na siebie nasz zakład ubezpieczeń (http://www.zglaszamstluczke.pl/). A co jeśli uszkodzenia samochodu są niewielkie, a nam brakuje czasu na zwrócenie się do ubezpieczyciela? Zasada wynikająca z art. 819 § 1 kodeksu cywilnego mówi o trzyletnim terminie zgłoszenia roszczenia. Jednak warto możliwie najszybciej skontaktować się z ubezpieczycielem. Optymalny termin to kilka dni od zaistnienia zdarzenia. Szkody mają bowiem tendencję do zwiększania się z upływem czasu. Lepiej więc naprawić pojazd, zanim ten defekt przyczyni się do poważniejszej awarii lub – co gorsza – kolejnej stłuczki.

Po wypadku dobrze jest wezwać policję. Jeśli jednak kolizja była niewielka, a sprawca przyznał się do winy, wystarczy spisać deklarację z jego wskazaniem. Tuż po tym, szkoda OC powinna być zgłoszona do ubezpieczyciela sprawcy.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.