Storczyk – idealny podarunek, który warto pielęgnować

Jeśli chcesz podarować bliskiej osobie kwiaty, zamiast bukietu wybierz egzotyczną orchideę w doniczce. Storczyk w takiej formie przetrwa o wiele dłużej. A co zrobić, by cieszyć się nim przez kolejne lata? Na to pytanie odpowiedź znajdziemy w dzisiejszym wpisie.

Storczyk – wymagania glebowe

Storczyki wymagają specjalnego podłoża, do ich uprawy nie stosujemy zatem ziemi. Zastępujemy ją lekkim, przepuszczalnym podłożem, które składa się z kawałków kory sosnowej z dodatkiem czipsów kokosowych, węgla drzewnego, keramzytu lub torfu. Możemy kupić gotową mieszankę lub przygotować ją samodzielnie. Takie podłoże zapewni korzeniom rośliny potrzebny im dostęp powietrza i umożliwi im szybkie wysychanie. Storczyki takie jak falenopsis wypuszczają tak zwane korzenie powietrzne, którymi pobierają wilgoć i składniki pokarmowe z otoczenia. Nie należy ich obcinać, chyba że same uschną i obumrą. Jeśli bryła korzeniowa (ta w podłożu) rozrośnie się i zacznie wymykać się z doniczki, to znak, że roślinę należy przesadzić do większego pojemnika.

Podłoże do storczyków

Podłoże do storczyków (Źródło: fajnyogrod.pl)

Podlewanie

Storczyki podlewamy obficie, pilnując jednak, by między jednym a drugim podlewaniem podłoże całkowicie przeschło. Używamy do tego celu miękkiej wody np. destylowanej lub deszczówki. Twarda woda – z kranu – powinna postać przynajmniej dobę. Warto obserwować korzenie rośliny – to one pokażą, czy storczyk jest odpowiednio podlewany. Jak to rozpoznać? Białe oznaczają, że ma zbyt sucho, zielone, że w sam raz, z kolei ciemne, zbrązowiałe – że ma zbyt mokro.

Storczyk – zasilanie

Storczyki wymagają regularnego zasilania. Wybieramy do tego celu nawozy przeznaczone specjalnie do tych roślin, a hodowcy zalecają, by stosować je co tydzień, używając 1/4 podanej przez producenta dawki. Dendrobium traktujemy trochę inaczej: ponieważ jesienią storczyk ten przechodzi w okres spoczynku, przestajemy go wtedy podlewać (i nawozić), a jedynie od czasu do czasu delikatnie spryskujemy. Na ten czas zapewniamy mu chłodne, suche, ale jasne miejsce. To warunek, by znów za rok obficie zakwitł.

Storczyk Dendrobium

Storczyk Dendrobium (Źródło: urzadzamy.pl)

Storczyk do doskonały pomysł na prezent. Aby przetrwał jak najdłużej, warto pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji. Istotny w tej kwestii jest dobór odpowiedniego podłoża i właściwy sposób podlewania oraz nawożenia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.