Sposoby na oszustwa finansowe

Każdego dnia uczciwi ludzie padają ofiarą różnego rodzaju nadużyć. Nad sposobami wyłudzania pieniędzy pracują najtęższe umysły. Swego czasu wszystkim jednoznacznie kojarzyła się nazwa Amber Gold, dziś podobne uczucia wzbudza Piotr Wiśniewski i jego dom maklerski W Investments. Z wyliczeń wynika, że straty materialne osób, które zainwestowały w jego  fundusze, mogą wynosić nawet 80 mln złotych. Jednak na tym nie koniec. Wciąż przecież pojawiają się nowe oszustwa finansowe. Jak się przed nimi chronić? Na to pytanie odpowie nam dzisiejszy post.

Oszustwa finansowe z danymi osobowymi

Niektórzy oszuści starają się przechwycić nasze dane osobowe, tak, by za ich pomocą uzyskać korzyści materialne. Odpowiedzialność finansową za ich nieuczciwe działania poniesiemy my sami. Jak się zatem przed tym uchronić? Musimy z pieczołowitością pilnować wszystkich dokumentów — wyciągów z konta bankowego, książeczek czekowych, prawa jazdy, paszportu oraz dowodu osobistego. Ponadto bez uzasadnionego powodu nikomu nie ujawniajmy swojej sytuacji finansowej ani danych osobowych, a przede wszystkim numerów kart kredytowych oraz informacji dotyczących rachunku bankowego. Aby zdobyć dane osobowe, wielu złodziei grzebie nawet w naszych śmieciach. Dlatego też ważne dokumenty najlepiej jest spalić lub wrzucić do niszczarki, nim wylądują w naszym koszu.

Warto chronić swoje dane osobowe

Warto chronić swoje dane osobowe (Źródło: blog.lh.pl)

Zwodnicze oferty

Chęć szybkiego zysku jest często wykorzystywana przez nieuczciwe firmy. Często kuszą one perspektywą osiągnięcia niewiarygodnie dużych zysków w bardzo krótkim czasie. Szczególnie popularne są piramidy finansowe. Na jakiej zasadzie działają? Osoba inwestująca werbuje kolejnych uczestników i otrzymuje za to prowizję. Na podobnej zasadzie opierają się łańcuszki szczęścia. Wystarczy wysłać daną kwotę osobom, widniejącym na początku listy. Organizatorzy takiej akcji zapewniają, że z czasem sami znajdziemy się na początku listy i rozbijemy bank. Nie są to wiarygodne sposoby na zbicie fortuny. Piramidy finansowe zawsze bowiem upadają, ponieważ niemożliwe jest nieustające pozyskiwanie nowych członków. Podobną ostrożność warto przybrać, gdy dostajemy informację o zdobyciu nagrody lub prezentu w konkursie.  Jeżeli za „darmowy prezent” lub „nagrodę” trzeba jednak zapłacić, można łatwo wywnioskować, że ktoś próbuje nas oszukać. Nasze wątpliwości powinna też wzbudzić nagroda w konkursie, w którym nie braliśmy udziału.

Oszustwa internetowe i telefoniczne

Oszustwa finansowe często są przeprowadzane przez Internet, w którym można znaleźć wiele nieuczciwych ofert. Na przykład w spamie – niepożądanej komercyjnej poczcie elektronicznej, często pojawiają się listy, zachwalające rozmaite towary i usługi. W niektórych przypadkach mogą to być oszustwa finansowe. Jeżeli odpowiemy na taką ofertę i wyślemy pieniądze, prawdopodobnie nic nie otrzymamy. A gdybyśmy nawet coś dostali, przeważnie nie byłoby to warte wyłożonej kwoty. Warto wobec tego unikać zamawiania czegokolwiek u osób lub firm rozsyłających spam. Zasady tej dobrze jest się również trzymać, gdy ktoś proponuje nam jakiś zakup przez telefon. Na podstawie samej rozmowy telefonicznej nie da się w pełni przekonać, czy dana propozycja jest naprawdę wiarygodna. Podczas takich rozmów nie podawajmy numeru karty kredytowej ani żadnych innych danych personalnych. Nawiązujmy jakiekolwiek umowy wyłącznie ze sprawdzonymi ludźmi i firmami. Istnieje dużo legalnych instytucji, z którymi możemy prowadzić bezpieczne interesy przez telefon czy Internet (https://www.skarbiec.biz/wiadomosci/technologia/rozszerzenie-wykorzystania-robotow.html).

Oszustwa finansowe pojawiają się także za pośrednictwem sieci

Oszustwa finansowe pojawiają się także za pośrednictwem sieci (Źródło: spidersweb.pl)

Obecnie bardzo łatwo jest paść ofiarą oszustów finansowych. Aby się przed tym ustrzec, warto chronić swoje dane osobowe i nie przyjmować mało wiarygodnych ofert finansowych lub zakupowych.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.