Jak spełniać marzenia? Zamień je na cele z terminem realizacji

Wykorzystaj metodę SMART, a od tej pory przestaniesz marzyć, zaczniesz przybliżać się do swoich życiowych celów szybciej, niż myślisz!

Zanim zaczniesz się skarżyć, że nie dostajesz od życia tego, czego pragniesz, odpowiedz uczciwie na pytanie – jak bardzo konkretny jest twój cel, jak zmierzysz wyniki swoich działań, gdzie ma on zostać wykonany, jakie wymagania musisz spełnić, by go osiągnąć i jakie przeszkody piętrzą się na drodze?

Poznaj 5 filarów metody SMART w wytyczaniu celów życiowych

Pierwsza litera pochodzi od angielskiego zwrotu specific, który oznacza: konkretny, jasno określony, sprecyzowany, szczegółowy i dokładny. Przykład celu spełniającego te kryteria to: W lipcu 2017 roku będę na wakacjach w Chorwacji. Jeśli tego dnia nie będziesz patrzeć na lazurową plażę, wiesz na pewno, że nie udało się zrealizować celu.chorwacja

Litera M pochodzi od słowa measure, a więc po drugie cel musi być mierzalny. Możesz mierzyć go kwotą niezbędną do zaoszczędzenia, by udać się na wymarzone wakacje, ale też liczbą dni, które pozostały do tego terminu.

A to odpowiednik słowa attainable, które oznacza, że cel powinien być ambitny i ważny dla ciebie. Jeśli w głębi serca nie znosisz wysokich temperatur, całkiem prawdopodobne, że zaczniesz sabotować swój cel, bo nie jest tak naprawdę twój, ale może wynikać z chęci zaimponowania osobom z najbliższego otoczenia.

R jak relevant, co oznacza, że twój cel musi być realny, możliwy do osiągnięcia. Nie sztuką jest postawić cel, który nie ma szans spełnić się w określonym terminie, np. gdy twoje zarobki uniemożliwiają odkładanie co miesiąc kwot na upragnione wakacje i potrzebujesz na to dwóch lat. Warto mierzyć wysoko, ale zbyt ambitne cele mogą zniechęcić i przytłoczyć. Dopiero, gdy osiągniesz pomniejsze cele, wybierz kolejne – bardziej ambitne.

T pochodzi od time – bound, czyli określony w czasie. Nawet jeśli będziesz potrzebować więcej czasu, by osiągnąć swój cel, będzie to kwestia przesunięcia terminu, gdy zobaczysz pierwsze wyniki.

kobieta patrzy na zegarek

Za każdym razem, gdy czegoś pragniesz, rozłóż swój cel na czynniki pierwsze, korzystając z metody SMART, a niemożliwe stanie się możliwe. Powodzenia!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.