Siekiera – jaką wybrać?

Wbrew obiegowej opinii siekiery nie różnią się między sobą jedynie rozmiarem. W zależności od rodzaju, inne jest ich pochodzenie, konstrukcja i przeznaczenie. Przed zakupem danego modelu, dobrze jest zatem ustalić do jakich zadań będzie potrzebna nam siekiera. Dzięki temu będziemy wiedzieć, na którą z nich możemy przeznaczyć więcej gotówki. Zakup odpowiedniego narzędzia może przyczynić się do efektywniejszej pracy w ogrodzie, w lesie czy warsztacie. W dzisiejszym poście przyjrzymy się bliżej różnym rodzajom siekier.

Siekiera uniwersalna

Jeśli siekiera ma nam głównie służyć do zrębu drzew na podwórku oraz łupania drewna do kominka lub na ognisko, to zdecydowanie najlepszym wyborem będzie narzędzie uniwersalne. Taka siekiera posiada nieskomplikowaną konstrukcję, która składa się z prostego lub lekko łukowatego żeleźca o wadze od 1,5 do 2,5 kg oraz drzewca o długości od 70 do 95 cm. Czym różnią się poszczególne wielkości? Różnica dotyczy najczęściej długości krawędzi tnącej. Te dłuższe i cieńsze są najlepsze do łupania miękkiego drewna. Są zatem doskonałym rozwiązaniem do pracy w ogrodzie – zarówno przy ścince, jak i okrzesywaniu. Nie zaleca się ich jednak do stosowania przez profesjonalistów. Odmianą siekiery uniwersalnej jest bushcraftowa. Czym się wyróżnia? Cechuje się mniejszą masą żeleźca, a także długością trzonka sięgającą od 55 do 60 centymetrów. Jest ona przeznaczona do pracy w lesie, a jej stosunkowo niewielkie gabaryty sprawiają, że jest poręcznym narzędziem do ścinania i rąbania drzewa. Dlatego też jest idealnym wyborem dla osób, które poszukują poręcznego i lekkiego narzędzia na biwak.

Siekiera uniwersalna

Siekiera uniwersalna (Źródło: e-drwal.com)

Siekiera profesjonalna

Dla zawodowców producenci przewidzieli specjalnie przygotowane narzędzia. Pierwszym z typów jest siekiera ciesielska. Wykorzystuje się ją do obróbki drewna, przeznaczonego na budowę,  do przemysłu meblarskiego lub też pod rzeźbę. Długość takiej siekiery sięga od 15 centymetrów do metra długości. Najczęściej jedna strona żeleźca jest płaska, dzięki czemu można łatwo obrabiać drewno pod małym kątem. W ten sposób minimalizuje się ryzyko przypadkowego odłupania części surowca. Ostrze siekiery ciesielskiej jest proste, samo ucho zaś odgięte w jedną ze stron. Wśród specjalistycznych siekier wyróżnia się też siekieromłoty. Służą one do rozłupywania twardego drewna. Charakteryzują się krótką krawędzią tnącą. Ich długość wynosi około jednego metra, waga zaś może sięgać nawet kilkunastu kilogramów. Siekieromłoty osadzone są najczęściej na prostym trzonku, a ich obuch może służyć za młot. Najczęściej można spotkać się z siekieromłotami o wadze 3 kilogramów. Podobnym typem narzędzia, służącego do rozbijania większych klocków, jest siekiera rozłupująca z dużą głowicą w kształcie klina i długim styliskiem.

Siekieromłot

Siekieromłot (Źródło: emag.pl)

Jeśli potrzebna jest nam siekiera do podwórkowych zadań, w zupełności wystarczy nam model uniwersalny lub też rozłupujący (jeśli mamy do czynienia z dużymi, twardymi klockami drewna). Być może jednak siekiera jest nam potrzebna do bardziej skonkretyzowanego celu. Aby dowiedzieć się więcej na temat siekier do prac leśnych, odwiedźmy stronę https://www.husqvarna.com/pl/akcesoria/siekiery-i-narz%C4%99dzia-do-prac-lesnych/.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.