Rozszerzanie diety niemowlaka – czym karmić 5 miesięczne niemowlę?

Twoje dziecko do tej pory jadło jedynie mleko, teraz nastąpi pierwszy przełomowy moment, czyli stopniowe włączanie do diety niemowlaka nowych pokarmów. Poznawanie ze smakami, różnorodnymi konsystencjami oraz aromatami. W jaki sposób najlepiej przygotować się na rozszerzanie diety niemowlaka?

Kiedy włączać inne produkty niż mleko do diety niemowlaka?

Zastanawiając się co i kiedy podawać dziecku do jedzenia, warto sięgnąć po aktualny schemat żywieniowy niemowląt. Obecnie jego najważniejszą zasadą jest to, że dziecko decyduje ile je, a rodzic co je. Dzięki temu unikniemy przekarmiania dziecka, zmuszania go do jedzenia. Rodzic powinien dysponować wiedzą, która pomoże w określonym czasie włączać do diety dziecka odpowiednie produkty, tak, aby dostarczyć mu niezbędnych składników odżywczych do prawidłowego rozwoju.

rozszerzanie diety niemowlaka

Zalecane jest do 6 miesiąca życia dziecka karmienie piersią, to najzdrowszy pokarm dla malucha, jeśli nie mleko mamy, warto włączyć mleko modyfikowane, które również pozwoli dziecku na prawidłowy wzrost i zapewni uczucie sytości. Od 4 miesiąca życia stopniowo możemy wprowadzać nowe produkty. Na początku powinny być to przeciery warzywne, a następnie owocowe. Warto obserwować dziecko, sprawdzać, czy dany pokarm nie uczulił i nie wywołał trudności pokarmowych.

W piątym miesiącu dziecko może zacząć jeść kaszki ryżowe np. kaszki Nestlé, które wystarczy rozrobić z mlekiem. Owocowa kaszka o płynnej konsystencji będzie łatwo przyswajalna dla niemowlaka, który skosztował już nowych smaków. Kaszki dla dzieci są wzbogacone o witaminę C, A, E oraz mikroelementy – żelazo, wapń, czy magnez.

Rozszerzanie diety niemowlaka – czym się nie zniechęcać?

Rozszerzanie diety niemowlaka nie jest łatwym zadaniem, dziecko przyzwyczajone do jednego rodzaju pożywienia – mleka, może mieć trudność z przyswojeniem nie tylko nowego smaku, ale również innej konsystencji. Początkowo może wypluwać pokarm, mieć trudności z połknięciem – w takiej sytuacji trzeba być cierpliwym, stopniowo przyzwyczajać dziecko do nowości. Codziennie podawać po jednej – dwie łyżeczki nowego pożywienia, obserwować dziecko i reagować na jego zachowanie.

rozszerzanie diety niemowlaka

Nie zniechęcaj się, choć nieudanych prób może być wiele. Pomocne przy karmieniu okażą się śliniaki, chusteczki nawilżające, ręczniki papierowe. Do podawania dziecku pierwszych nowych pokarmów lepiej zakładać stare ubrania, które spokojnie mogą zostać poplamione. Nasze dziecko będzie się powoli uczyło, że nowe znaczy dobre i ciekawe.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.