Co robić, gdy dziecko wpada w furię? 3 propozycje

Dzieci dopiero muszą się nauczyć wyrażać złość, gniew, frustrację w sposób akceptowalny, jak je w tym mądrze wspierać? Poznaj 3 sposoby na dziecięcą furię.

Zaproponuj mu przeniesienie się w bezpieczne, dające ukojenie miejsce. Nie chodzi o to, by ukarać dziecko izolacją od rodzica, ale by dać mu się wyciszyć, np. z ulubioną zabawką w namiocie z poduszką i kocykiem.

dziewczynka w namiocie

Łagodnym tonem zapytaj dziecko, czemu tak postępuje, co się z nim dzieje, i czy zdaje sobie sprawę, jak jego zachowanie oddziałuje na innych ludzi. Jeśli w trakcie furii dziecko bije, gryzie lub wyrządza komuś krzywdę, należy nakierować je na akceptowalne sposoby wyrażania złości (np. tupanie, bicie pięściami w poduszkę, a nie w drugą osobę, rysowanie swojej złości, powiedzenie kilka razy – jestem zły!), a następnie wyjaśnić, dlaczego niektóre sposoby okazywania gniewu są nieakceptowalne.

rysowanie złości

Gdy dziecko jest tak owładnięte emocjami, że nic do niego nie dociera, możemy zaskoczyć je, mówiąc: chodź, poszukamy sobie kryjówki.

Jeśli rodzicowi udzielił się nerwowy nastrój i nie jest pewien, czy nie zrobi lub nie powie czegoś raniącego swojemu dziecku, w pierwszej kolejności sam powinien opuścić pomieszczenie i wrócić, gdy będzie spokojniejszy.

Dzieci zachowują się źle, gdy czują się źle, dlatego wymierzając mu karę w momencie, gdy czuje się wystarczająco nieszczęśliwe, odtrącanie go, krytykowanie, może w przyszłości skutkować lękiem przed odrzuceniem, tłumieniem trudnych emocji, takich jak gniew, złość, smutek, uległością i rezygnowaniem z tego, co naprawdę czuje, by zasłużyć na cudzą aprobatę.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.