Jaki preparat na kleszcze dla psa wybrać?

Ochronę przeciwkleszczową powinniśmy zapewniać swoim pupilom przez okrągły rok. W miastach kleszcze żerują od marca do lipca, następnie od września do listopada, a gdy zima jest łagodna, mogą być aktywne nawet w grudniu. Kleszcze zagrzebują się w ściółce, czekają na żywiciela w liściach krzewów i wysokich trawach.

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne dla naszego pupila?

kleszcz

Kleszcze są nosicielami wirusów wywołujących groźne choroby, takie jak: borelioza, ale też babeszjoza, trombocytopenia, anaplazmoza, hepatozonoza czy odkleszczowe zapalenie mózgu.

Obroża czy preparat na kleszcze dla psa – co wybrać?

Na rynku dostępne są aż trzy rozwiązania, które mają zapewnić ochronę przeciwkleszczową naszym pupilom, ale czy faktycznie są skuteczne?

  • tabletki przeciwkleszczowe: podajemy psu tabletkę smakową raz na trzy miesiące. Lek powoduje natychmiastową śmiertelność kleszczy, które wbijają się w skórę pupila podczas spaceru.
  • obroża przeciwkleszczowa – warto wybrać wodoodporną. Niestety nawet najlepsze obroże przeciwkleszczowe nie gwarantują, że pies nie zachoruje na poważną chorobę odkleszczową, taką jak babejszoza, dlatego warto urozmaicić ten rodzaj ochrony np. kroplami.
  • krople przeciwkleszczowe: zakraplamy je psu co 3-4 tygodnie. Nie ma tu ryzyka zakrztuszenia jak w przypadku tabletki, ale trzeba częściej o nich pamiętać;

Preparaty przeciwkleszczowe dla psów dobieramy stosownie do wagi pupila. Latem pamiętajmy też, by nie zostawiać psa w rozgrzanym samochodzie i by podawać mu spore ilości płynów.

pies na spacerze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.