Pracowniczy Program Emerytalny

Choć wydaje się to odległą przyszłością, warto już teraz pomyśleć o swojej emeryturze. Pracowniczy program emerytalny stanowi formę zabezpieczenia środków finansowych na przyszłe lata. Jest też alternatywą dla właścicieli firm, którzy od przyszłego roku będą mieć obowiązek utworzenia w swoim przedsiębiorstwie Pracowniczego Planu Kapitałowego. Czym w zasadzie jest PPE i na jakiej zasadzie działa? Na te pytania odpowiedzi udzieli nam dzisiejszy post.

Pracowniczy Program Emerytalny – czym jest?

Pracownicze Programy Emerytalne (PPE), które w Polsce można dobrowolnie zakładać od czasu reformy III filaru z końca lat 90-tych, stanowią alternatywę dla Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). W ramach Pracowniczego Programu Emerytalnego pracodawca odprowadza składki podstawowe za swoich pracowników – uczestników PPE. Składki te w przyszłości mają stać się częścią emerytury danego pracownika. Zgodnie z treścią artykułu 3 ustawy o Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE) – z 2004 roku – istotą Pracowniczego Programu Emerytalnego jest długoterminowe gromadzenie środków pochodzących z wpłat pracodawcy oraz uczestnika, wypłacanych uczestnikowi w wieku emerytalnym.  Najpopularniejszą formą oszczędzania w ramach PPE jest umowa z funduszem inwestycyjnym, zapewniająca wygodę oraz zarządzanie oszczędnościami przez doświadczonych specjalistów.

Pracodawca biorący udział w PPE opłaca składki dla pracownika, uczestniczącego w tym programie

Pracodawca biorący udział w PPE opłaca składki dla pracownika, uczestniczącego w tym programie (Źródło:praca.trojmiasto.pl)

Składki dodatkowe

Pracodawca, który decyduje się na Pracowniczy Program Emerytalny, godzi się na opłacanie na rzecz pracownika składki podstawowej. Comiesięczne składki w ramach PPE, finansowane przez pracodawcę, są zwolnione z obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne. Pracownik biorący udział w programie może jednak dodatkowo zwiększyć swoje oszczędności. W jaki sposób? Może on finansować składkę dodatkową, która potrącana jest z wynagrodzenia otrzymywanego od pracodawcy prowadzącego PPE. Taka decyzja pracownika jest premiowana przez ustawodawcę. W jaki sposób? W postaci zachęt dotyczących zwolnienia oszczędności gromadzonych w ramach Pracowniczego Programu Emerytalnego z obciążeń publicznoprawnych, szczególnie w zakresie braku nałożenia na ewentualnie wypracowane zyski 19% zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów kapitałowych. Jest jednak pewien warunek, który należy spełnić, by skorzystać z tej zachęty. Konieczne jest „zamrożenie” gromadzonych środków aż do osiągnięcia przez uczestnika wieku emerytalnego.

Pracownik może zwiększyć swoje oszczędności, opłacając składkę dodatkową

Pracownik może zwiększyć swoje oszczędności, opłacając składkę dodatkową (Źródło: webfan.pl)

Pracowniczy Program Emerytalny to forma zabezpieczenia środków finansowych na przyszłą emeryturę. W 2019 roku mają wejść w życie długo zapowiadane zmiany w ramach Programu Budowy Kapitału Ministerstwa Rozwoju. W związku z tym utworzenie Pracowniczego Planu Kapitałowego przez firmy będzie obowiązkowe. Dla sceptyków takiego rozwiązania alternatywą jest założenie Pracowniczego Programu Emerytalnego, czyli PPE, jeszcze przed wprowadzeniem reformy w życie. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie: https://www.esaliens.pl/pl/mojaemerytura/blog/ppe-czy-ppk-jak-i-gdzie-odkladac.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.