Praca w banku – stanowiska i wymagania

Wiele osób marzy o karierze w dziedzinie bankowości. Zanim jednak podejmie się starania o etat w tego rodzaju instytucjach, warto zastanowić się nad tym, na czym w zasadzie polega praca w banku oraz jakie wymagania należy spełnić, by móc z powodzeniem się o nią ubiegać. Z dzisiejszego wpisu dowiemy się, na jakich stanowiskach można pracować w banku i jak zabrać się za szukanie pracy w podobnej instytucji.

Praca w banku – stanowiska

Praca w banku niesie ze sobą wiele obowiązków. Przypisane są one do różnych stanowisk. Do pierwszej kategorii należą stanowiska, które związane są ze sprzedażą i obsługą klienta. Do tej grupy należy: opiekun klienta, doradca klienta, specjalista ds. obsługi klienta, kasjer bankowy, kasjer walutowy, agent kredytowy, doradca hipoteczny, doradca inwestycyjny i specjalista ds. obsługi kart. Czym zajmują się osoby na tych stanowiskach? Skupiają się na prowadzeniu rachunków bankowych, prezentowaniu ofert, przygotowywaniu dokumentacji, obsłudze kart płatniczych, realizacji opłat i doradztwie finansowym. Ich zadaniem jest również kształtowanie pozytywnego wizerunku banku. Z tego powodu pracownicy banku muszą dbać o zadowolenie klienta, a przy tym starać się uzyskać wysokie zyski dla swojego pracodawcy. Praca ta wymaga zatem doskonałej znajomości produktów bankowych oraz umiejętności interpersonalnych.

Kolejną kategorią pracowników banku są dyrektorzy, menedżerowie i kierownicy placówek bankowych. Osoby te skupiają się się na takim zarządzaniu zespołami pracowników, jakie pozwoli zwiększać sprzedaż oraz utrzymać i pozyskać nowych klientów.

Karierę w bankowości można też rozwijać w dziale analityki lub controllingu. Dział ten obejmuje stanowiska analityka kredytowego, systemowego IT, finansowego, kontrolera finansowego i specjalisty ds. oceny ryzyka. Osoby na tych stanowiskach zajmują się przede wszystkim oceną efektywności i opłacalności transakcji oraz opracowywaniem usprawnień w działalności banku czy też wykrywaniem nieprawidłowości.

Część pracowników banku ma bezpośredni kontakt z klientami

Część pracowników banku ma bezpośredni kontakt z klientami (Źródło: kariera24.info)

Praca w banku – wymagania

Jakie wymagania należy spełniać, by móc rozpocząć karierę w zakresie bankowości? Pracodawcy preferują osoby, które  nie tylko ukończyły bankowość, ale także kierunki związane z matematyką, rachunkowością, ekonomią, informatyką czy też językiem angielskim. Zdarza się także, że podczas rekrutacji na stanowiska niższego szczebla, wyższe wykształcenie nie jest wymagane. Pracodawcy bardziej niż na wykształcenie stawiają na konkretne umiejętności oraz doświadczenie zawodowe. Dobrze widziana przez rekruterów bankowych jest umiejętność analitycznego myślenia, umiejętności sprzedażowe, komunikatywność, znajomość branży finansowej, dobra znajomość pakietu Office, komunikatywny język angielski, znajomość podstawowych parametrów finansowych oraz umiejętność pracy w zespole. Ważne może się też okazać ukierunkowanie na realizację celów i planów sprzedażowych.

Duże znaczenie mają zdolności komunikacyjne

Duże znaczenie mają zdolności komunikacyjne (Źródło: moda-damska.net)

Gdzie szukać pracy?

Ofert pracy w banku należy szukać u wielu źródeł. Nie warto ograniczać się jedynie do internetowych portali z ogłoszeniami. Dobrze jest zatem dołączyć do grup na Facebooku dla osób poszukujących pracy w bankowości. Można też przejrzeć gazety, fora internetowe oraz oferty pracy w Centralnej Bazie Ofert Pracy. O pracę warto też pytać znajomych. W jakich bankach składać CV? Dobrym pomysłem może być szukanie opinii w Internecie o poszczególnych bankach. Możemy na przykład wpisać w wyszukiwarkę zapytanie: alior bank forum. Pracę w bankowości najlepiej jest bowiem rozpocząć w instytucji o dobrej opinii (https://www.praca.pl/729134,alior_bank,warszawa,firma.html).

Praca w banku to wybór dla osób, które posiadają umiejętność analitycznego myślenia oraz dobrze radzą sobie z komunikacją. Ofert pracy w tej dziedzinie dobrze jest szukać w rozmaitych źródłach.

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.