Praca w Holandii – o czym warto wiedzieć?

Praca poza granicami kraju dla nikogo nie jest już zjawiskiem dziwnym i nieznanym. Jednak nadal zdążają się sytuację, w których wyjeżdżający za granicę Polacy czują się jak przysłowiowe dzieci we mgle. Jedną z najbardziej popularnych branży, w której pracują Polacy w Holandii jest budownictwo oraz praca w fabrykach. Co warto wiedzieć, zanim pojedziesz do Holandii?

Przygotowania w Polsce

Pracy za granicą można szukać różnie – na własną rękę, za pomocą ogłoszeń, portali, ale także za pomocą agencji, które prowadzą pośrednictwo pracy w Holandii. Ta ostatnia opcja jest dość popularna ze względu na pomoc w znalezieniu odpowiedniego pracodawcy, pomoc w odnalezieniu się w realiach danego kraju, zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia. Współpraca za pomocą pośrednictwa pracy pomaga poczuć się stabilnie i bezpiecznie. Jednak trzeba pamiętać, aby również z agencją podpisać umowę o charakterze współpracy i warunkach jakie obie strony są zobowiązane przestrzegać. Warto korzystać z poleconych pośrednictw pracy takich jak: http://jobxion.pl/oferty-pracy/.

praca w Holandii

Pośrednictwo pracy w Holandii powinno wskazać przyszłemu pracownikowi jakie potrzebne dokumenty musi przygotować, jednym z nich jest wyrobienie sobie specjalnego numeru identyfikacji podatkowej SOFI, każda legalnie pracująca osoba w Holandii taki posiada i jest on odpowiednikiem naszego NIP-u.

Warto pomyśleć o wyrobieniu numeru BSN, który jest obowiązkowy, jeśli zamierzasz pracować  i pozostawać na terenie Holandii więcej niż 4 miesiące. Pomaga on w kontaktach z holenderską administracją.

Odłóż pewną kwotę, która pozwoli Ci bezpiecznie wrócić do Polski, nawet jeśli praca okazała by się niezgodna z oczekiwaniami. Pozwoli Ci to na niezależność i możliwość zrezygnowania w sytuacji, kiedy zostałbyś oszukany.

W Holandii

Podpisując umowę – sprawdź co jest w niej zawarte, zawsze poproś o kopie w języku, który dobrze znasz i potrafisz zrozumieć formalne niuanse. Sprawdź czas pracy, zakres wolnych dni, wynagrodzenie, swoje obowiązki na danym stanowisku. Jeśli coś się nie zgadza zgłoś to przełożonemu lub zapytaj pośrednictwo pracy za granicą Holandia.

praca w Holandii

Zacznij uczyć się języka, wtedy będzie Ci o wiele łatwiej zrozumieć rozmawiających kolegów, będziesz bardziej niezależny i samodzielny. Warto znać przynajmniej angielski, którym można się porozumieć w wielu miejscach.  Pamiętaj o ubezpieczeniu zdrowotnym, numerze SOFI, zabierz ze sobą numery osób najbliższych. Pracując legalnie w Holandii masz takie same prawa jak pracownicy holenderscy.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.