Pies – czworonożny nauczyciel dziecka

Dzieci zazwyczaj marzą o czworonożnym przyjacielu. Wielu rodziców obawia się jednak przygarnięcia takiego pupila do swojego domu. Martwią się bowiem tym, że małe dziecko i pies to mieszanka wybuchowa. Dlaczego mimo wszystko warto podjąć wyzwanie, by pies i dziecko dorastali razem? Jakie przyniesie to korzyści? Na te pytania odpowiedzi udzieli nam dzisiejszy post.

Pies i nauka przyjaźni

Dlaczego warto wychowywać dziecko w kontakcie z psem? Psy uczą nasze dzieci nie tylko odpowiedzialności i empatii, ale także zasad prawdziwej przyjaźni. Jeśli dzieci od małego widzą jak rodzice zajmują się psem, same będą chciały ich naśladować i postępować podobnie. Zaangażowanie dziecka od samego początku w opiekę nad pupilem to przede wszystkim prawdziwa lekcja dostrzegania potrzeb innych istot, a zarazem doskonała okazja do integracji całej rodziny. Maluch wychowywany wraz z czworonogiem uczy się, że żywe istoty, za które wzięliśmy odpowiedzialność, musimy otaczać opieką. Poza tym należy szanować ich przestrzeń, a więc miejsce do odpoczynku, gdzie nikt nie będzie im przeszkadzał.

Psy uczą dzieci empatii

Psy uczą dzieci empatii (Źródło: psy.pl)

Mały opiekun

Warto zaangażować swoją pociechę w opiekę nad czworonożnym przyjacielem. W jakie obowiązki można wdrożyć dziecko? Maluchy mogą – nawet nieudolnie – wyczesywać psa. Co więcej, warto przydzielić im obowiązek mycia psiej miski. W towarzystwie osoby dorosłej dzieci mogą też wychodzić z czworonogiem na spacery. Naszym zadaniem jako rodziców, powinno być pokazanie dziecku, kiedy pies ma dosyć i nauczyć pociechę, że w takiej sytuacji trzeba go zostawić w spokoju. Zrównoważony pies może stać się najlepszym przyjacielem dziecka, któremu można się wypłakać, który zawsze wysłucha, nie skrytykuje i nie wyda nikomu powierzonych mu sekretów. Jako opiekunowie musimy jednak pamiętać, by mieć stały nadzór nad relacją dziecko-pies.

Dziecko musi nauczyć się zostawiać w spokoju psa, gdy ten ma dosyć

Dziecko musi nauczyć się zostawiać w spokoju psa, gdy ten ma dosyć (Źródło: mamadu.pl)

Dziecko wychowywane w towarzystwie psa może nauczyć się bardzo wiele o zasadach prawdziwej przyjaźni, empatii i odpowiedzialności. To, jakie lekcje maluch wyciągnie z relacji z czworonogiem, w głównej mierze zależy jednak od przykładu jego własnych rodziców.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.