Jak motywować się do pracy?

Praca zazwyczaj sama się nie zrobi, wszystko zależy od nas jak szybko radzimy sobie z kolejnymi zadaniami i jak efektywnie rozwiązujemy problemy. Jednak czasem są dni, kiedy nie chce nam się praktycznie nic, a już najmniej pracować. Co można wtedy zrobić, aby obudzić w sobie większą motywację do działania?

Jak pracować, kiedy się nie chce?

W zależności czy pracujemy w domu czy w firmie trochę inaczej będziemy podchodzić do naszych obowiązków. Teoretycznie praca freelancera lub prowadzenie własnej firmy wiąże się z tym, że nie mamy nad sobą szefa, a pracować możemy kiedy chcemy. W praktyce każdy dzień bez zleceń lub zawalone terminy negatywnie wpływają nie tylko na nasz budżet, ale również na reputację.

do pracy

W sytuacji, kiedy jesteśmy zatrudnieni w firmie, zazwyczaj mamy konkretne, określone godziny, kiedy musimy być w biurze. Zazwyczaj łatwiej jest nam zebrać się do pracy, jeśli wiemy, że czeka na nas szef, a nasze godziny pracy są uzależnione od stawienia się w siedzibie. Zewnętrzna motywacja w postaci nieprzychylnych komentarzy szefa, czy zmniejszenia wynagrodzenia może działać cuda i w kilka sekund zachęci nas do pracy. Czy efektywnej, to już inna kwestia.

Sposoby na motywację do pracy

Praca, którą lubimy jest przyjemnością, jednak nie zawsze. Czasami nawet najwspanialsza praca wiąże się z mniej ciekawymi czynnościami. Wtedy przydają się sposoby, aby mimo wszystko zrealizować listę zadań i skończyć dzień na plusie.

1.Ustal listę zadań

Kiedy opracujesz swoje cele na dzisiejszy dzień, łatwiej Ci będzie skupić się na konkretach. Zaznaczanie wykonanego zadania daje dużą satysfakcję, a stworzenie samej listy pomoże uporządkować chaos związany z wieloma zadaniami.

2.Wyznacz priorytety

Jeśli już masz gotową listę zadań, zastanów się, które z nich są najważniejsze. Zazwyczaj mamy tendencję do opracowywania długich list zadań, które są nie wykonalne. Dlatego wyznacz sobie co koniecznie musisz zrobić, aby rzeczywiście powiedzieć sobie pod koniec dnia, że wykonałeś dobrą robotę.

3.Pracuj w blokach

Dobrą zasadą motywacji i efektywnej pracy jest wykonywanie zadań w konkretnych interwałach czasu i zaplanowanie sobie przerwy, nawet bardzo krótkiej. Technika Pomodoro, która opiera się na tej zasadzie, polega na tym, że pracujemy w pełnym skupieniu, przez 25 minut i robimy sobie 5 minut przerwy, ustalamy np. 3 takie bloki, po których planujemy dłuższą przerwę np. 30 minutową. W technice Pomodoro najważniejsza jest koncentracja na zadaniu i wyeliminowanie rozpraszaczy. Wtedy będziemy naprawdę efektywni.

Te kilka prostych sposobów może odmienić Twój dzień pracy, który nie dość, że będzie efektywny to dodatkowo satysfakcjonujący.

Zapisz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.