Mapy myśli – planuj w sposób przyjemny i elastyczny

Życie osoby pracującej na własny rachunek może z czasem przypominać męczącą listę zadań do wykonania. Tymczasem planowanie działań może być proste, przyjemne i czytelne, wszystko dzięki mapom myśli, czyli planowaniu wizualnemu.

Czym jest mapa myśli?

Mapa myśli to sposób na robienie notatek, który odzwierciedla pracę ludzkiego umysłu. Zamiast notować od góry do dołu, traktujemy pomysł w kategoriach symboli i znaków. Na środku kartki piszemy nazwę projektu, a od niego odchodzą różne strzałki, w formie haseł. Zamiast pisać artykuł począwszy od tytułu, tworzymy plan i na bieżącą notujemy pomysły, nim umkną nam w zalewie informacji.

Po co planować?

Planowanie pozwala nie zapomnieć o niczym ważnym, ale też określić dzienne priorytety i tym samym oddać projekty w terminie. Gdy pracujemy po omacku, łatwo popaść w stres, ale też nie nadążyć z terminami, słowem pogubić się w grafiku spraw zawodowych, ale też prywatnych. Może się zdarzyć, że super pomysł pojawi się w najmniej odpowiednim momencie, na przykład na urlopie lub tuż po zamknięciu laptopa. Wtedy dopisujemy pomysł do mapy myśli i kontynuujemy zasłużony odpoczynek.

Mind mapping tylko w pracy?

Mapa myśli jest na tyle elastycznym i kreatywnym narzędziem, że można za jej pośrednictwem spisywać nie tylko plany zawodowe, ale też prywatne plany, a nawet łączyć jedno z drugim, na przykład planując cały nowy tydzień. Łatwo z mapy coś wykreślić, bez konieczności tworzenia nowego planu, co często ma miejsce podczas robienia ‘to do lists’.

Fot. http://www.morguefile.com/

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.