Lawenda – pielęgnacja

Lawenda niejednemu z nas przywodzi na myśl fioletowo-różowe pola słonecznej Prowansji. Kawałek tego francuskiego regionu możemy przenieść do własnego ogrodu, balkonu lub mieszkania. Umożliwi nam to uprawianie lawendy w gruncie lub w doniczce. Okazuje się, że roślina ta nie jest szczególnie wymagająca i absorbująca w uprawie. Warto jednak znać podstawy jej pielęgnacji. Jak zatem uprawiać lawendę, by cieszyła nas swoim obfitym kwitnieniem?

Lawenda w ogrodzie

Sadząc młode krzaczki lawendy, musimy zwracać uwagę na przepuszczalność podłoża, do którego ją wsadzamy. Jeśli mamy do czynienia z ziemią gliniastą, dobrze jest ją rozluźnić. Odległość między poszczególnymi roślinami powinna być zależna od wysokości i szerokości sadzonej odmiany. Zazwyczaj wynosi ona 40 centymetrów. Świeżo zasadzoną lawendę należy regularnie podlewać. Dopiero w kolejnych latach uprawy, roślina dzięki rozbudowanemu i głębokiemu systemowi korzeniowemu lepiej zniesie brak wody. Co jeszcze jest istotne w przypadku pielęgnacji lawendy? Lawendę trzeba też systematycznie pielić, pozbywając się w ten sposób chwastów. Natomiast w porze jesiennej warto podsypać ją kompostem. Działanie to sprawi, że lawenda uzyska niezbędne składniki pokarmowe, a gleba poprawi swoją strukturę. Krzaczki lawendy nie są na szczęście podatne na choroby i szkodniki. Mają jednak swoją słabą stronę. Przy zbyt dużej wilgotności, mogą zostać narażone na choroby grzybowe, takie jak szara pleśń. Kolejnym ważnym etapem uprawy lawendy jest dwukrotne podcinanie jej w ciągu roku. Pierwsze podcinanie powinno odbywać się po kwitnieniu. Trzeba wówczas ściąć kwiatostany z fragmentem łodygi. Natomiast wiosną należy usuwać uszkodzone, przemarznięte pędy, a zarazem skracać lawendę na pożądaną przez nas wysokość.

Pola lawendy

Pola lawendy (Źródło: spiegel.de)

Lawenda w doniczce

Niektórzy z nas – szczególnie ci, nieposiadający własnego ogródka – chętnie uprawiają lawendę w doniczkach. O czym należy pamiętać w wypadku tej formy uprawy? Lawenda musi być posadzona w pojemniku z dużymi otworami, którymi w razie potrzeby spłynie nadmiar wody. Istotnym czynnikiem okaże się również drenaż i zapewnienie roślinie przepuszczalnego podłoża. Przy pielęgnacji lawendy należy dostosować podlewanie do indywidualnych potrzeb konkretnej rośliny. Ilość wody dobrze jest na przykład uzależnić od warunków atmosferycznych. A co z nawożeniem? Lawenda nie wymaga obfitego nawożenia. Jeśli jednak postanowimy ja wzmocnić w ten sposób, wybierajmy nawozy organiczne bądź o spowolnionym działaniu.

Lawenda zasadzona w doniczce

Lawenda zasadzona w doniczce (Źródło: kuferdekoracji.pl)

Lawenda jest piękną rośliną, która sprawdzi się nie tylko w ogrodzie, ale także jako ozdobny kwiat doniczkowy. Nie wymaga ona kłopotliwej uprawy, a zastosowanie się do kilku sprawdzonych zasad, pozwoli nam cieszyć się jej pięknem na dłużej.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.