Kiedy wymieniać piec?

Piec węglowy, elektryczny bez względu na wydajność trzeba kiedyś wymienić. Kiedy jest najlepsza pora, aby zadbać o swoje ogrzewanie w domu i zwiększyć oszczędności za pomocą nowego pieca? Obecnie też jednym z najczęściej podawanych powodów wymiany pieców jest zalegający w miastach i miasteczkach smog. Próba zapewnienia świeżego powietrza mieszkańcom, skłania władze do zachęcania do wymiany pieców węglowych na ich bardziej ekologiczne odpowiedniki.

Jaki piec wybrać, aby być bardziej ekologicznym?

Nie trzeba od razu rezygnować z węgla jako opału, jeśli wymienimy piec na nowoczesny, taki, który za pomocą najnowszych technologii redukuje produkcję szkodliwych pyłów do minimum.  Piece 5 klasy opalane ekogroszkiem, są najbardziej efektywne i ekologiczne z pieców węglowych, jednak jest z nimi mały problem, są mało dostępne w Polsce. Na ich sprowadzenie należy poczekać około miesiąca, mają być bardziej powszechne w sklepach na początku 2018 roku.

piec

Bardziej ekologicznymi odpowiednikami pieców węglowych są te elektryczne lub olejowe. Tu niestety wadą jest cena, która dla wielu osób może być zaporowa – to kilkanaście tysięcy złotych. Ciekawym rozwiązaniem są kotły kondensacyjne, które wykorzystują zjawisko kondensacji pary wodnej, które znacznie redukują emocję szkodliwych substancji do atmosfery.

Chcąc wymienić piec, warto zainteresować się dotacjami jakie proponują gminy i miasta na rzecz polepszenia czystości powietrza w danym rejonie. Smog staje się coraz większym i trudniejszym problemem, a władza zarówno rządowa jak i samorządowa chce się z nim zmierzyć, a my wymieniając piec możemy na tym skorzystać i sporo zaoszczędzić.

Zanim wymienisz piec

Dowiedz się na jakich zasadach Twoja gmina oferuje  dotację do wymiany pieców, zamów bezpłatny audyt energetyczny, który pomoże Ci określić termodynamikę domu, miejsca największej ucieczki ciepła i sposoby efektywnego ocieplania domu. Unijne dotacje mogą sprawić,  że wymiana kotła wcale nie będzie uciążliwa, a nawet w dłuższej perspektywie przyniesie nam oszczędności.

piec

Piec najlepiej wymieniać po sezonie grzewczym od wiosny do wczesnej jesieni, kiedy nie potrzebujemy stałego ogrzewania domów. Sprzyjająca temperatura pozwoli na efektywną wymianę, a im wcześniej złożymy odpowiednie wnioski o dotację, tym szybciej będziemy się cieszyć dodatkowymi pieniędzmi.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.