Kaszel u dziecka – jak z nim walczyć?

Kaszel u dziecka to typowy objaw jesienno-zimowych infekcji dróg oddechowych. Jest bardzo męczący dla naszych pociech, dlatego warto wspierać ich organizm, aby jak najszybciej uporały się z tym dokuczliwym objawem. Jak możemy to robić?

Kaszel u dziecka – charakterystyka

Kaszel jest objawem choroby, wskazującym na zakłócenia przy pracy układu oddechowego. Przyczyną kaszlu bywa zazwyczaj: stan zapalny, odczyn alergiczny lub podrażnienie śluzówki górnych dróg oddechowych. Rzadziej jest on skutkiem zapalenia dolnych dróg oddechowych. Kaszel może być suchy lub wilgotny, co ma zasadnicze znaczenie przy doborze leków. Szczególny charakter ma kaszel szczekający – związany z zapaleniem krtani – przy którym jednak stosuje się te same leki, co przy kaszlu suchym. Kaszlące dziecko nie powinno hamować odruchu kaszlowego przy kaszlu mokrym, po to, by pozbyć się zalegającej wydzieliny. Aby ułatwić maluchowi odkrztuszanie, można delikatnie oklepywać mu plecy. Przy kaszlu suchym odruch kaszlowy jest bezproduktywny, dlatego warto w takim wypadku podawać dziecku syrop przeciwkaszlowy, powstrzymujący tą dolegliwość.

Kaszlu mokrego nie należy hamować

Kaszlu mokrego nie należy hamować (Źródło: mamazone.pl)

Walka z kaszlem

Jeśli kaszel i inne towarzyszące mu objawy są bardzo nasilone, należy pilnie skonsultować dany przypadek z pediatrą. Jeżeli natomiast symptomy choroby nie przebiegają w niepokojący sposób, możemy zastosować domowe metody na dziecięcy kaszel. Mogą też one – po uprzedniej konsultacji z lekarzem – uzupełnić terapię farmakologiczną. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, by nawilżać powietrze w pokoju malca. Przyda się to nawet wtedy, gdy pociecha cierpi na kaszel mokry. Z kolei w przypadku napadu kaszlu szczekającego, bardzo obfite nawilżenie powietrza stanowi pierwszą nieodzowną pomoc. Na czym powinna ona polegać? Najlepiej będzie zamknąć się z dzieckiem w łazience i odkręcić kurki z gorącą wodą, tak by pomieszczenie szybko wypełniło się parą. W walce z dziecięcym kaszlem można także pokusić się o zastosowanie suplementu diety Pelavo Multi, który można stosować już u dzieci powyżej trzeciego roku życia (https://www.pelavo.pl/pelavo_multi_3.html). Ma on za zadanie wspierać naturalne mechanizmy obronne organizmu.

Kaszlące dziecko powinno przebywać w pomieszczeniu z nawilżonym powietrzem

Kaszlące dziecko powinno przebywać w pomieszczeniu z nawilżonym powietrzem (Źródło: idbajosiebie.net)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kaszel u dzieci to bardzo uciążliwy objaw przeziębienia. Do rodzajów kaszlu zalicza się: kaszel suchy, kaszel mokry i szczekający. W przypadku kaszlu warto skonsultować się z pediatrą, w celu określenia najlepszego sposobu leczenia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.