Kaszel mokry i suchy – jak je rozpoznać?

Jednym z objawów przeziębienie, zapalenia gardła lub grypy jest kaszel. Lekarze dzielą go na kaszel mokry i suchy, każdy jest inaczej odczuwany, ma inne charakterystyczne cechy oraz inne leki na nie działają.

Kaszel mokry

Kaszel mokry pojawia się, wtedy gdy mamy do czynienia z wydzieliną zalegającą w dolnych drogach oddechowych. Wydzielina może mieć różny kolor, co sugeruje przyczynę infekcji – zielona lub żółta wskazuje na wydzielinę ropną, czyli związaną z zapaleniem oskrzeli, płuc lub z infekcją zatok. Gęsta, śluzowata wydzielina, którą trudno odkrztusić może wskazywać na infekcję bakteryjną. W leczeniu kaszlu mokrego najważniejsze jest wspomaganie odkrztuszania wydzieliny.

kaszel mokry

Kaszel suchy

Kaszel suchy charakteryzuje się brakiem wydzieliny w dolnych drogach oddechowych, nie jest związane z odkrztuszaniem. Zazwyczaj pojawia się na początku infekcji, jest męczący i drażniący gardło, może powodować dodatkowe podrażnienia. Jest określany nieproduktywnym. Może pojawić się w zapaleniu krtani, gardła. W złagodzeniu jego intensywności może pomóc picie dużej ilości płynów, nawilżanie gardła, unikanie gorących napojów, kwaśnych oraz pikantnych potraw, które dodatkowo podrażniają dolne drogi oddechowe.

Jak radzić sobie z kaszlem?

Kaszel mokry leczymy za pomocą preparatów wykrztuśnych, dobre będą syropy wspomagające odkrztuszanie wydzieliny i łagodzące objawy infekcji. W kaszlu mokrym sprawdzą się też tabletki np. Flegamina w tabletkach, która skutecznie nawilża gardło i łagodzi jego podrażnienia, a jednocześnie rozrzedza wydzielinę. W kaszlu suchym ważne jest łagodzenie objawów, szczególnie bólu gardła oraz zmniejszanie napadów suchego pokasływania. Dobrze działają tabletki z propolisem, który ma właściwości przeciwbakteryjne  i antywirusowe, a także syropy tłumiące kaszel.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.