Karmienie szczeniaka

Żywienie szczeniaka ma niebagatelny wpływ na stan zdrowia i kondycję psa w wieku dorosłym. Dieta w okresie szczenięcym powinna być zatem starannie skomponowana, z myślą o prawidłowym rozwoju pupila. Okazuje się na przykład, że szczenię potrzebuje dwa razy więcej kalorii na kilogram masy ciała niż dorosły pies. Jakie inne ważne informacje, dotyczące karmienia szczeniąt warto poznać? Czym i jak często karmić szczeniaka?

Właściwa dieta

Dieta szczenięcia powinna cechować się przede wszystkim odpowiednim poziomem strawności i kaloryczności. Ważne jest, by była źródłem wszystkich niezbędnych składników odżywczych, potrzebnych do harmonijnego rozwoju zwierzęcia. Pies powinien otrzymywać pokarm przystosowany do wieku, wagi docelowej oraz trybu życia. Dla najmłodszych piesków najlepsza będzie gotowa karma dla szczeniąt, uwzględniającą potrzeby żywieniowe ras małych, średnich i dużych. Przykładem pokarmu dedykowanemu szczeniętom jest Purina Pro Plan (https://www.purina.pl/psy/proplan/products/optiderma/medium-puppy-derma). Jak wprowadzić nową karmę do jadłospisu pupila? Każda zmiana pokarmu powinna przebiegać stopniowo i trwać nawet do tygodnia. Gdy szczenię zamieszka w naszym domu, dobrze będzie podawać mu przez kilka dni dotychczasową karmę. Postarajmy się zatem uzyskać od hodowcy informacje na temat podawanej karmy oraz liczby dziennych posiłków i wielkości porcji.

Zmiana pokarmu powinna przebiegać powoli

Zmiana pokarmu powinna przebiegać powoli (Źródło: millsfarm.pl)

Jak często karmić szczeniaka?

Jak często szczeniak powinien jadać? Do szóstego miesiąca życia psa jego dzienna dawka pokarmu powinna być podzielona na co najmniej 3 posiłki. Starsze pupile można karmić dwa razy na dobę. Pies musi za każdym razem jadać o tych samych porach, z tej samej miski i w tym samym miejscu. Takie postępowanie da zwierzątku poczucie bezpieczeństwa i pomoże mu w kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych. W przeciwnym wypadku, mogłoby dojść do rozregulowania działania przewodu pokarmowego. Wówczas osłabłaby przyswajalność karmy, co skutkowałoby zaburzeniami trawiennymi, schorzeniami metabolicznymi i rozwojem otyłości. Należy pamiętać także o przestrzeganiu zalecanego dawkowania pokarmu. Szczeniak nie może mieć stałego dostępu do uzupełnianej pokarmem miski. Pupil powinien spożyć zaserwowaną karmę w czasie około 20-30 minut. Po jego upływie, dobrze jest zabrać i umyć miskę, nawet jeśli nie została ona w pełni opróżniona.

Do szóstego miesiąca życia szczeniak powinien przyjmować trzy posiłki dziennie.

Do szóstego miesiąca życia szczeniak powinien przyjmować trzy posiłki dziennie. (Źródło: optymalnystart.pl)

Jadłospis szczeniaka – skład spożywanej przez niego karmy, częstotliwość i wielkość jego posiłków – musi być dostosowana do jego szczególnych potrzeb. To pozwoli mu zdrowo się rozwijać, by w przyszłości nasz pies mógł się cieszyć doskonałą kondycją.

 

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.