Kaktusy i sukulenty – rośliny dla każdego

Mają ciekawe formy i są niezwykle wytrzymałe, przez co bez szwanku przetrwają chwilowe zaniedbania, nie tracąc przy tym urody. Kaktusy i sukulenty to rośliny dla każdego, nawet dla zapominalskich. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej ich zaletom, wymaganiom i pielęgnacji.

Kaktusy i sukulenty – zalety

Wybór kaktusów i sukulentów sprawdzi się dla tych, którzy chcieliby mieć w domu „coś zielonego”, ale nie mają czasu dla systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych i częstego podlewania. Przygotowane do radzenia sobie w ekstremalnych warunkach, rośliny te wybaczą czasowe przerwy w opiece i brak uwagi. Sukulenty to rośliny mające niezwykłą zdolność magazynowania zapasów wody w mięsistych tkankach, by potem korzystać z niej w czasie suszy. Należą do nich między innymi kaktusy (ich ciernie to liście przekształcone w procesie przystosowywania do niesprzyjających warunków), grubsze aloesy, agawy i wilczomlecze.

Kaktusy

Kaktusy (Źródło: target.com.pl)

Wymagania i pielęgnacja

Dla kaktusów i sukulentów wybieramy jak najbardziej nasłonecznione miejsce (w cieniu mogą bowiem się zdeformować i nie będą kwitnąć). Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne. Najlepiej jest kupić gotową mieszankę do kaktusów i sukulentów, do której można dodać jeszcze gruboziarnistego piasku, żwiru lub keramzytu (co dodatkowo zwiększy jej przepuszczalność). Rośliny podlewamy obficie, ale rzadko – tak by ziemia mogła dobrze przeschnąć. Najwięcej wody potrzebują wiosną, w okresie intensywnego wzrostu. Wtedy też możemy stosować do nich odżywki. Jesienią sukulenty wkraczają w okres spoczynku, trwającego do końca marca. Wówczas dobrze jest ograniczyć ich podlewanie, a w przypadku kaktusów przerywamy je całkowicie i zapewniamy im możliwie niską temperaturę, około 15 stopni Celsjusza. Podczas zimowego snu niepodlewane kaktusy mogą się lekko skurczyć, ale jest to zjawisko jak najbardziej naturalne. Gdy wiosną znów dostarczymy im wody, odzyskają piękną formę. Rośliny, które wyrosły ze swych doniczek można o tej porze roku przesadzić.

Agawa

Agawa (Źródło: allegro.pl)

Kaktusy i sukulenty to bardzo wytrzymałe rośliny, których pielęgnacja nie powinna przerosnąć możliwości nawet zapominalskich. Co ważne, są to rośliny, których formy doskonale prezentują się w różnego rodzaju wnętrzach. Śmiało można je zatem nazwać roślinami dla każdego.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.