Jak przygotować się na narty?

W grudniu rozpoczął się sezon narciarski. Wszyscy, którzy w najbliższym czasie wybierają się na stoki, powinni najpierw odpowiednio się do niego przygotować. Nawet ci, którzy na nartach jeżdżą nie od dziś. O czym należy zatem pamiętać wyjeżdżając na narty?

Narty – przygotowanie kondycyjne

Do wyjazdu na narty należy przygotować się kondycyjnie

Do wyjazdu na narty należy przygotować się kondycyjnie (Źródło: akademia.kfd.pl)

Znając dokładny termin wyjazdu w góry, warto zawczasu przygotować swoje ciało do wysiłku, jaki włożymy w szusowanie po stokach. Można w tym celu zapisać się na zajęcia fitness z trenerem personalnym lub przygotować się samodzielnie. Kiedy najlepiej będzie rozpocząć taki trening? Dobrze jest to zrobić na co najmniej jeden miesiąc przed wyjazdem. Jak powinno wyglądać takie przygotowanie? Istotne w tym wypadku są ćwiczenia wzmacniające konkretne partie mięśni, rozwijające równowagę i rozciągające ciało. Sprawdzą się zatem: przysiady, brzuszki, wykroki, wymachy ramion i nóg, nożyce, przysiady na jednej nodze, biegi, pływanie, jazda na rowerze bądź jazda konna. Przed wyjazdem na stok trzeba też nauczyć się lub przypomnieć sobie techniki jazdy i sposób upadania. Jak długo powinny trwać treningi przygotowawcze? Dobrze jest, gdy początkowo trwają one po 20 minut i stopniowo się wydłużają aż do godziny.

Sprzęt i odzież narciarska

Sprzęt w dobrej kondycji zapewni bezpieczeństwo i przyjemność podczas jazdy

Sprzęt w dobrej kondycji zapewni bezpieczeństwo i przyjemność podczas jazdy (Źródło: zdrowie.dziennik.pl)

Przed wyjazdem na narty warto także odpowiednio zatroszczyć się o sprzęt. Potrzebny będzie kask, gogle, kijki, buty narciarskie i oczywiście same narty. Nawet te nowe wymagają przygotowania. Co to znaczy? Powinny być one nasmarowane i mieć naostrzone krawędzie. Narty można nasmarować samemu lub skorzystać z usług serwisów, które przygotowaniem sprzętów zajmują się profesjonalnie. Takiego rodzaju usługi oferują także niektóre sklepy sportowe. Kolejnym istotnym krokiem jest wyważenie i ustawienie wiązań pod swoje warunki fizyczne. Właściwe przygotowanie sprzętu pozwoli korzystać z nart przez wiele lat i zapewni bezpieczeństwo w czasie jazdy. Dobrze przygotowane narty będą doskonale trzymać się podłoża, lepiej będzie się nimi sterowało, a sama jazda dostarczy nam znacznie większej przyjemności. Na co poza sprzętem warto zwrócić szczególną uwagę? Na odpowiednią odzież narciarską. Strój warto skompletować z produktów dobrej jakości. Niezbędna jest bielizna termoaktywna, bluza, która zapobiegnie wychłodzeniu organizmu oraz kurtka i kombinezon narciarski, który nie przemoknie pod wpływem śniegu. Koniecznie trzeba też zaopatrzyć się w dobre rękawice.

Wyjazd na narty sprawi nam znacznie więcej przyjemności, jeśli najpierw się do niego odpowiednio przygotujemy. Warto zatem pamiętać o treningu wzmacniającym nasze mięśnie, równowagę i elastyczność ciała, a także zadbać o przygotowanie sprzętu i odzieży narciarskiej.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.