Jak fotografować Księżyc?

Księżyc to nasz jedyny naturalny satelita. Podobno ludzie już postawili na nim swoje pierwsze kroki. To nie zmienia jednak faktu, że dla ludzkości nadal pozostaje on tajemniczym obiektem. Jego niezwykłą naturę mogą uchwycić odpowiednio wykonane zdjęcia. Zatem czym i jak fotografować Księżyc?

Od czego zacząć?

Aby zrobić dobre zdjęcia Księżyca, musimy wiedzieć o nim kilka rzeczy. Między innymi to: w jaki sposób się zmienia, jak porusza się po niebie i jakie zjawiska towarzyszą mu w różnych okresach. Warto poczytać o tym przed wyruszeniem w plener. Kolejną rzeczą niezbędną do sfotografowania Księżyca jest odpowiedni sprzęt. Aparatem, który najlepiej sprawdzi się do księżycowej sesji, może być lustrzanka lub kompakt z wymienną optyką. Jeśli chodzi o teleobiektyw, absolutne minimum to ogniskowa 200 mm. Pomocny w fotografowaniu księżyca okaże się też statyw oraz urządzenia do zdalnego wyzwalania migawki, które uchronią obraz przed zjawiskiem drgania, skutkującym rozmazaniem się zdjęcia.

Do fotografowania Księżyca przyda się lustrzanka

Do fotografowania Księżyca przyda się lustrzanka (Źródło: ceneo.pl)

Odpowiedni czas i miejsce

Przed wyjazdem na sesję w plener zdecydujmy, czy skupimy się tylko na fotografowaniu Księżyca, czy zależy nam na nocnym pejzażu. Podjęta przez nas decyzja wpłynie bowiem na dobór miejsca. Jeśli miejski krajobraz nie jest nam potrzebny w kadrze, wybierzmy się za miasto, w miejsce niezanieczyszczone sztucznym światłem. Na zdjęcia wybierzmy dzień przed lub dzień po pełni Księżyca. To pozwoli nam uzyskać większą ilość detali. Podczas pełni słońce świeci wprost na jego tarczę i odbija on wtedy w naszą stronę płaskie światło. Istotne jest również to, by fotografować Księżyc, kiedy jest co najmniej 30 i maksymalnie 45 stopni nad horyzontem.

Aby sfotografować Księżyc, dobrze jest wybrać się za miasto

Aby sfotografować Księżyc, dobrze jest wybrać się za miasto (Źródło: noizz.pl)

Księżyc – sposób fotografowania

Jak fotografować Księżyc? Przede wszystkim dobrze jest ustawić aparat na tryb manualny, zaczynając od ustawień: iso 100, przysłona f/8 lub f/16, czas naświetlania 1/30. Jeśli próbne zdjęcie okaże się za ciemne, należy wydłużać czas naświetlania, przy utrzymaniu reszty parametrów na wyjściowym poziomie. Zdjęcia najlepiej jest robić w rawach. Jeśli nie umiemy jeszcze obsłużyć tego formatu plików i fotografujemy w jpg, koniecznie włączmy bracketing lub przetestujmy tryb HDR (dostępny w niektórych aparatach). Balans bieli ustawmy na światło dzienne. Wyłączmy też stabilizację (VR) w obiektywie. Pamiętajmy także o włączeniu autofokusa i ostrzeniu manualnym. Dobrze jest również włączyć live view i użyć zoomu ustawionego na tarczę księżyca, tak żeby precyzyjnie ustawić ostrość. Po wykonaniu fotografii możemy przystąpić do obróbki zdjęć. Najpierw poprawmy kadr w taki sposób, by Księżyc zajmował jego większą część. Potem zastosujmy filtr odszumiający i wyostrzający – w dokładnie takiej kolejności, nigdy odwrotnie.

Aby przystąpić do fotografowania Księżyca dobrze jest poznać jego naturę, zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, wybrać odpowiedni czas i miejsce do sesji, a także zastosować się do sprawdzonych wskazówek, dotyczących sposobu ustawienia sprzętu. Informacje na temat fotografowania Księżyca w czasie zaćmienia, znajdziemy klikając tutaj.

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.