Internetowe konto bankowe

Zdecydowana większość naszych rodaków posiada własny rachunek bankowy. Rozpowszechnienie się takich kont sprawiło, że obrót pieniężny stał się dużo łatwiejszy i bezpieczniejszy. Podstawowe rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe są obecnie wykorzystywane do większości transakcji. Banki starają się wobec tego wciąż ulepszać ich działanie. Naturalnym etapem rozwoju stało się powołanie do życia internetowych kont. Do kogo taka forma obsługi finansów jest głównie adresowana? Czym jest internetowe konto bankowe i jakie są zalety jego posiadania? Jak dbać o jego bezpieczeństwo? Z jakich ofert banków możemy skorzystać? Na te pytania odpowiedzi udzieli nam niniejszy artykuł.

Internetowe konto – dla kogo?

Bankowość online skierowana jest głównie do określonej grupy odbiorców. Do kogo? Chodzi przede wszystkich o użytkowników młodszych, którzy dobrze radzą sobie z obsługą Internetu oraz z wszelkimi nowinkami technologicznymi. W przypadku ludzi starszych oraz tych mniej orientujących się w cyberprzestrzeni, takie rozwiązanie sprawdzi się o wiele gorzej. Niektóre osoby – nie tylko starsze wiekiem –  nadal przykładają bowiem wielką wagę do papierków. Nie zawsze są w stanie zaufać internetowym rozliczeniom i potwierdzeniom. Gdy otrzymają podpisany i opieczętowany dokument, który mogą wziąć do ręki, czują się dużo pewniej. Póki takie osoby nie przekonają się do nowocześniejszych rozwiązań, lepiej by pozostały przy tym, co dobrze znają. Internetowe konto bankowe to zatem dobry wybór szczególnie dla osób, które z Internetu korzystają na co dzień.

Internetowe konto bankowe to dobry wybór dla osób sprawnie posługujących się Internetem

Internetowe konto bankowe to dobry wybór dla osób sprawnie posługujących się Internetem (Źródło: tapeteos.pl)

Typy kont internetowych

Zanim przyjrzymy się zaletom internetowych rachunków bankowych, dobrze jest dowiedzieć się, co właściwie kryje się pod tym pojęciem. Okazuje się bowiem, że określenie to jest pojemne i może odnosić się do dwóch rodzajów kont. Pierwszym z nich jest klasyczny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy – w skrócie ROR. Czym się charakteryzuje? Dostęp do niego można uzyskać zarówno w placówce, jak i telefonicznie lub przez Internet. Podstawową kwestią jest w tym wypadku obsługa za pośrednictwem oddziału bankowego. W związku z tym założenie ROR-u musi odbyć się w placówce bankowej i zostać dokonane przez jej pracownika. Użytkownik takiego konta może zażyczyć sobie udostępnienia mu go w formie on-line. W praktyce oznacza to, że kolejne transakcje dokonywane są za pośrednictwem sieci. Jeśli jednak klient banku wyrazi chęć kontaktu z konsultantem w placówce bankowej, ma do tego pełne prawo.

Drugim typem rachunku internetowego jest tak zwane direct konto. Tym co je wyróżnia, jest fakt, że istnieje ono wyłącznie w wirtualnym świecie. Obecnie wiele banków – nie tylko tych internetowych – oferuje to rozwiązanie jako alternatywę dla klasycznego rachunku rozliczeniowego. Dziś usługa ta jest jednak dużo mniej popularna niż ROR. Spora część użytkowników czuje się bowiem znacznie pewniej, wiedząc, że ich konto – oprócz sieciowej opcji – istnieje także w stabilnej, fizycznej placówce bankowej.

Konto internetowe a wygoda użytkowania

Mówiąc o zaletach kont wirtualnych, należy nadmienić, że przede wszystkim zapewniają one swoim użytkownikom sporą wygodę. Dla większości ludzi korzystanie z internetowego rachunku oznacza możliwość zalogowania się na nim o każdej porze dnia i nocy. Posługując się smartfonem, użytkownik konta może korzystać z niego wszędzie tam, gdzie istnieje dostęp do sieci internetowej. Sprawdza się to w wielu okolicznościach. Podstawową zaletą jest możliwość szybkiego i łatwego opłacania różnego rodzaju rachunków. Klient nie musi już tracić czasu i środków finansowych – na przykład w postaci paliwa – na dotarcie do placówki, czekanie w kolejce, obsłużenie przez konsultanta, a następnie dotarcie z tejże placówki do kolejnego celu.

Automatyczne operacje

Bardzo wygodne dla klientów banku są również różnego rodzaju operacje automatyczne. Dzięki nim użytkownicy rachunku nie muszą pamiętać o wielu okresowych transakcjach. Na koncie bankowym można bowiem z wyprzedzeniem ustawić zlecenia przelewu. Ułatwia to comiesięczne opłaty albo gromadzenie oszczędności. Właściciel ma szeroki wachlarz możliwości, nie ograniczający go tylko do podstawowych operacji rozliczeniowo-lokacyjnych. Korzystając z klasycznego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w formie internetowej, klient może bez konieczności udawania się do banku zakładać kolejne konta, na przykład oszczędnościowe. Ma on też możliwość korzystania z oferty inwestycyjnej banku, jak chociażby tej dotyczącej lokat. Wiąże się to zatem ze sporą oszczędnością czasu.

Internetowe konto a oszczędność pieniędzy

Internetowy rachunek zapewnia także oszczędność pieniędzy. A to z pewnością nie jest obojętne dla klientów. Dlaczego można powiedzieć, że wirtualne konto sprzyja naszym oszczędnościom? Sieć internetowa oferuje klientom dużą samodzielność. Tym samym usługi ze strony wielu pracowników stacjonarnych nie są w tym wypadku konieczne. Internetowe operacje finansowe nie wymagają także utrzymania przez bank placówek. Z tego też powodu koszty obsługi własnego rachunku są znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnej metody. Jak redukcja tych kosztów przekłada się na realne korzyści dla klienta? Najczęściej ma to przełożenie na niższe prowizje bankowe za prowadzenie konta lub kartę płatniczą. Zdarza się też, że konto jest pod tym względem całkowicie bezpłatne.

Monitorowanie finansów

Posiadanie internetowego rachunku wiąże się ze stałym dostępem do konta. A z tego wypływają kolejne korzyści, nie tylko te dotyczące dokonywanych na bieżąco rozliczeń. Równie ważną korzyścią jest możliwość stałego monitorowania salda. W obrębie usług online właściciel rachunku posiada swobodny dostęp do historii operacji finansowych. To z kolei pomaga mu kontrolować budżet, a także kategorie własnych wydatków oraz przychodów. Niektóre banki oferują także dodatkowe narzędzie, które służy do prowadzenia prywatnego budżetu bezpośrednio na bankowym koncie. Dzięki temu można korzystać z funkcji automatycznej analizy i grupowania wydatków do różnych kategorii. A to sprawia, że przekrój wydatków z danego okresu staje się bardziej klarowny i znacznie czytelniejszy.

Bezpieczeństwo

Ostatnią zaletą internetowych kont – a przy tym nie mniej ważną – jest bezpieczeństwo, jakie zapewniają swoim użytkownikom. Jak już zostało wspomniane, wiele osób ma obawy co do wirtualnego zarządzania realnym pieniądzem. Należy jednak pamiętać, że fundusze i operacje, które przeprowadzane są na kontach, reguluje się takimi samymi przepisami prawnymi oraz chroni tak, jak gotówkę wpłacaną wprost do bankowej kasy. Ponadto w instytucjach finansowych pracują specjaliści z zakresu programowania i bezpieczeństwa internetowego. Owocem ich działalności są między innymi karty kodów, które wykorzystuje się podczas internetowych operacji. Wynikiem ich pomysłów są też wymogi co do liczby i rodzajów znaków w haśle oraz to, że informacje z konta nigdy nie są wysyłane do klienta przez skrzynkę mailową, jest to bowiem sposób jakim posługują się oszuści. Skutkiem pracy takich specjalistów jest zatem ochrona działania internetowych kont bankowych.

W systemach bezpieczeństwa bankowości elektronicznej, tak naprawdę najsłabszym ogniwem jest klient. I to od jego działań zależy, czy środki zgromadzone na jego internetowym koncie będą w pełni bezpieczne. Jednym ze sposobów na uniknięcie zagrożeń ze strony cyberprzestępców, jest wykazywanie ostrożności w kwestii tworzenia swojego hasła do logowania. Zwykle regulaminy bankowości online zalecają częstą jego zmianę. Ważny jest też stopień jego skomplikowania. Prawidłowo stworzone hasło musi składać się z liter różnej wielkości, cyfr oraz znaków specjalnych. Nigdy nie należy nikomu go ujawniać, sam bank nigdy nas o to nie poprosi. Aby internetowe konto bankowe było bezpieczne, nie mniejsze znaczenie ma też instalowanie oprogramowania antywirusowego na każdym urządzeniu z dostępem do bankowości i systematyczne aktualizowanie tego oprogramowania. Nigdy nie należy również logować się do systemów bankowych korzystając z publicznych sieci Wi-Fi lub komputerów.

Oferta Alior Banku

Na rynku znajduje się wiele ofert banków, które proponują prowadzenie wirtualnych rachunków. Jednym z nich jest Alior Bank (http://bankowe-konta.info/konto/alior-bank/). Swoim klientom oferuje możliwość założenia konta internetowego, które stanowi zarazem najtańsze konto bankowe spośród wszystkich proponowanych przez ten bank. Co można o nim powiedzieć? Za samo prowadzenie tego rachunku bank nie pobiera żadnych opłat. Przelewy internetowe są bezpłatne, tak samo jak przelewy europejskie. A co z użytkowaniem karty? Aby było to w pełni darmowe należy nią dokonać transakcji za minimum 100 złotych miesięcznie. Jeśli tego nie uczynimy, Alior Bank pobierze od nas opłatę w wysokości 4 złotych na miesiąc. Internetowe konto daje nam do dyspozycji darmowe bankomaty Alior Banku oraz sieci Euronet. Aby podpisać umowę, nie jest konieczna wizyta w oddziale, nie trzeba też korzystać z pośrednictwa kuriera. Alior Bank daje bowiem możliwość załatwienia takich formalności przez Internet. Godny uwagi jest również fakt, że nowym klientom bank oferuje lokatę 2-miesięczną o oprocentowaniu aż 4%. Aby dowiedzieć się więcej na temat atrakcyjności tej oferty, warto wpisać w wyszukiwarkę internetową hasła „Alior Bank forum” lub „Alior Bank opinie”. Wiele znalezionych w ten sposób opinii klientów Alior Bank wyraźnie wskazuje na to, że jest to atrakcyjny rachunek z przejrzystą tabelą opłat.

Źródło: kontostudenta.pl

Internetowe konto Alior Bank to jedna z atrakcyjnych ofert na rynku (Źródło: kontostudenta.pl)

Internetowe konto bankowe to dobry wybór dla osób, które sprawnie posługują się siecią. Taki rachunek zapewnia wygodę użytkowania, oszczędność czasu oraz środków finansowych. Jest też bezpieczne, o ile klient zachowuje odpowiednie środki ostrożności.

 

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.