Hitchcock i „Starsza pani znika”

Chyba nie ma osoby, która nigdy nie słyszała nazwiska Hitchcock i nie wiązałaby go z historią wielkiego kina. W dzisiejszym poście przypomnimy sobie sylwetkę „króla dreszczowców” i jeden z jego wczesnych filmów z 1938 roku, pod tytułem: „Starsza pani znika”.

Alfred Hitchcock

Trudno nie nazwać Alfreda Hitchcocka „królem dreszczowców”, skoro on sam wymyślił ten gatunek filmowy. Słynny reżyser – urodzony w 1899 roku w Londynie – jako młodzieniec rozpoczął swoją karierę, ilustrując karty tytułowe do niemych filmów. Jego pierwszym ważnym filmem okazał się „Lokator” – przykład klasycznego wątku hitchcockowskiego. „Rebeka”, „Okno na podwórze”, „Psychoza” i „Ptaki” to tylko niektóre z przykładów jego kolejnych, uznanych dzieł filmowych. Czym charakteryzowały się produkcje „mistrza dreszczowców”? Zwykle przedstawiały historie niewinnych osób, wplątanych w wir niezależnych od nich, niezrozumiałych wydarzeń. Bohaterowie czasami mieli na sumieniu drobne, nie związane ze sprawą przewinienia. Filmy, które wyreżyserował Alferd Hitchcock, w znacznym stopniu oparte były na poczuciu strachu i pobudzonej wyobraźni, dla których ciekawą przeciwwagę stanowił charakterystyczny humor.

Alfred Hitchock z żoną

Alfred Hitchock z żoną (Źródło: film.dziennik.pl)

Słynne "Ptaki" Hitchcocka

Słynne „Ptaki” Hitchcocka (Źródło: blackeconomicdevelopment.com)

„Starsza pani znika”

W roku 1938 miała miejsce premiera filmu, który jeszcze w Wielkiej Brytanii wyreżyserował Alfred Hichcock. Film ten nosił tytuł „Starsza pani znika” i można go śmiało przypisać do gatunku szpiegowskiego. Dzieło utrzymane jest w atmosferze nieustającej zabawy, stanowiąc opowieść o ludziach podróżujących pociągiem. Bohaterką filmu jest młoda angielka – Iris Henderson, która wraca do domu po wakacjach spędzonych na Bałkanach. Podczas podróży pociągiem zaprzyjaźnia się ze starszą kobietą o nazwisku Froy. Dziewczyna nagle zapada w śpiączkę, kiedy niby przypadkiem na jej głowę spada wazon. Po przebudzeniu odkrywa, że pani Froy zniknęła, a jej miejsce zajął ktoś inny, ubrany w jej strój. Żaden z pasażerów nie może sobie przypomnieć starszej pani. Mimo to Iris postanawia rozwiązać zagadkę jej tajemniczego zniknięcia. W postać Iris Henderson wcieliła się Margaret Lockwood, natomiast panią Froy zagrała Dame May Whitty.

Kadr z filmu "Starsza pani znika"

Kadr z filmu „Starsza pani znika” (Źródło: fromthefrontrow.net)

W środku znajduje się Margaret Lockwood

W środku – Margaret Lockwood (Źródło: alekinoplus.pl)

Alfred Hitchock na trwałe zapisał się w historii kina. Do dziś jego dzieła z chęcią oglądane są na całym świecie. Jednym z nich jest film z 1938 roku, pod tytułem: „Starsza pani znika”.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.