Hemoroidy – jak z nimi walczyć?

Problem z hemoroidami – czyli żylakami odbytu – cechuje się bólem, świądem, krwawieniem i pieczeniem w okolicy odbytu. Do tych objawów mogą dołączyć jeszcze inne uciążliwe symptomy. Hemoroidy, a precyzyjniej choroba hemoroidalna, jest jednym z najczęściej występujących schorzeń proktologicznych. Co przyczynia się do powstawania żylaków odbytu i jak z nimi walczyć?

Hemoroidy – przyczyny

Choroba hemoroidalna ma ścisły związek z prowadzonym trybem życia. Przyczyn powstawania hemoroidów jest wiele, należą do nich między innymi: brak ruchu, siedzący tryb życia, nieprawidłowe odżywianie, dieta uboga w błonnik i bogata w ostre przyprawy, picie małej ilości wody oraz spożywanie alkoholu, zaparcia, a także trudności w wypróżnianiu się. Są to tylko niektóre z prawdopodobnych przyczyn powstawania hemoroidów. Żylaki odbytu, chociaż początkowo bezbolesne, bywają dokuczliwe. Warto też zaznaczyć, że pozostają one tematem wstydliwym. Przez to, zazwyczaj przez długi czas bywają one lekceważone przez chorych, a wizyta u specjalisty jest przez nich odwlekana. Niemniej, nieleczona choroba hemoroidalna może prowadzić do licznych powikłań, w tym również do interwencji chirurgicznej.

Siedzący tryb życia sprzyja hemoroidom

Siedzący tryb życia sprzyja hemoroidom (Źródło: kobieta.interia.pl)

Jak uniknąć żylaków?

Aby przeciwdziałać pojawianiu się żylaków odbytu, dobrze jest unikać zbyt długiego siedzenia w toalecie podczas wypróżniania. Zapobiegawczo zadziała również ruch, który poprawia procesy trawienne i nie powoduje zastoju krwi w okolicy miednicy. Do codziennych czynności warto zatem włączyć poranną gimnastykę, spacery, biegi oraz pływanie. Nie muszą być to wyczerpujące ćwiczenia, ważne jest głównie to, by regularnie dostarczać organizmowi dawkę zdrowego ruchu. W walce z żylakami konieczna jest również odpowiednio skomponowana dieta, regulująca czynność jelit oraz pozwalająca na uniknięcie zaparć. W związku z tym, prawidłowy jadłospis powinien opierać się na dużej ilości błonnika, znajdującym się przede wszystkim w pełnych ziarnach oraz w zewnętrznej części nasion, owoców i w roślinach strączkowych. Jeśli nie udało nam się uniknąć hemoroidów, warto w takim przypadku zastosować – po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą – leki na żylaki odbytu. W tej kwestii pomocne okażą się środki o działaniu przeciwzapalnym, ściągającym oraz znieczulającym, korzystnie wpływające na stan błon śluzowych odbytu. Przykładem takiego leku są maści i czopki Ruskorex (http://ruskorex.pl/). Mogą być one stosowane nawet przy leczeniu uzupełniającym po zabiegach chirurgicznych przetok okołoodbytniczych i guzków krwawniczych.

Dieta bogata w błonnik przeciwdziała powstawaniu żylaków odbytu

Dieta bogata w błonnik przeciwdziała powstawaniu żylaków odbytu (Źródło: portal.abczdrowie.pl)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Hemoroidy to bardzo kłopotliwy i często wstydliwy problem. Najlepiej jest ich unikać, za sprawą prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia. Jeśli jednak żylaki odbytu już nas dosięgły, warto skonsultować się ze specjalistą, który poleci zastosowanie odpowiedniego preparatu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.