Grzybica stopy – jak się przed nią ustrzec latem?

Wakacje to czas, gdy z długo wyczekiwanego urlopu możemy przywieźć uciążliwą i nieestetyczną dolegliwość. Grzybica stopy to efekt nie noszenia klapek na basenie i pod prysznicem w hostelu. Możemy też ją złapać mierząc sandały, które wcześniej miała na stopie osoba zarażona grzybicą.

Objawy

Grzybica stopy może dawać niepozorne objawy, takie jak: świąd, zaczerwienienie, pękanie skóry między palcami, łuszczenie, a nawet rozwarstwienie paznokci.

stopy w kałuży

Jak uniknąć grzybicy stopy?

Do mierzenia butów używaj stópek dostępnych w sklepach obuwniczych. Pamiętaj o klapkach na basenie czy pod prysznicem wakacyjnego hotelu.

Bądź ostrożna z wykonywaniem pedicure w salonach kosmetycznych o słabym poziomie higieny, nie pożyczaj przyrządów do paznokci, takich jak pumeks, cążki, pilnik.

Nawet drewniana posadzka lub wykładzina hotelowa może być źródłem zarażenia grzybicą stopy.

Dobry zwyczaj, nie pożyczaj – w tym butów, to są osobiste elementy odzieży.

świeże stopy

Profilaktyka

Do powstania grzybicy stóp może przyczynić się… nadmierna higiena, myjąc stopy częściej, niż dwa razy dziennie i stosując agresywne dezodoranty, pozbawiamy skórę stóp ochronnego płaszcza lipidowego.

Inwestuj w skórzane buty i bawełniane skarpety. Wszystko po to, by stopa nie była narażona na pocenie, wilgoć i przegrzanie, a więc idealne warunki do rozwoju grzybicy. Sztuczne materiały są tańsze, jednak warto zadbać o zdrowie i samopoczucie, zwłaszcza, że leczenie grzybicy jest uciążliwe. Dmuchaj na zimne!

Usuwaj zrogowaciały naskórek ze stóp, mocz stopy w wodzie z solą i olejkach eterycznych.

Używaj oddzielnego ręcznika do stóp, ponieważ grzybica może łatwo przenieść się na inne części ciała. Ręczniki pierz w wysokich temperaturach.

Gdy rozpoznasz u siebie grzybicę stopy, nie lekceważ jej, tylko sięgnij po bezpieczny i skuteczny preparat,

np. Canespor Krem  (http://www.canespor.pl/pl/dolegliwoci/grzybica-stop/)

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.