Gramofon – historia powstania

Gramofon to urządzenie służące do odtwarzania dźwięku, który został zapisany na płytach gramofonowych. W przeszłości płyty te były wykonywane z różnych materiałów, najczęściej ebonitu, szelaku lub poli, czyli chlorku winylu – stąd wzięła się ich nazwa potoczna – płyty winylowe. Choć produkowano je w różnych kolorach, to zdecydowana większość występowała w kolorze czarnym. Działanie gramofonu można opisać poprzez analizę jego budowy. Płyta wyposażona w spiralny rowek i wprowadzona w niego igła, za sprawą drgania są przetwarzane w impulsy elektryczne. W najnowszych modelach gramofonów zamiast igły używa się promieni lasera. Skoro wiemy już czym charakteryzuje się gramofon i jak działa, dobrze jest także poznać historię jego powstania. Pokrótce zostanie ona omówiona w dzisiejszym poście.

 Początki

Thomas Edison

Thomas Edison (Źródło: wikipedia.pl)

W 1857 roku Edouard-Leon Scott de Martinville stworzył przełomowe urządzenie – fonoautograf, które umożliwiało nagrywanie dźwięku. Niestety, nie posiadało ono funkcji jego odtwarzania. Dwadzieścia dwa lata później wynalazek ten ulepszył Thomas Edison. Skonstruował on fonograf, który wykorzystywał wgłębny zapis na walcu, pokrytym folią cynową. Dzięki temu można było odtworzyć nagrany dźwięk. Z czasem urządzenie Edisona zastąpiono konstrukcją Emila Berlinera. W jego wynalazku walce przekształcono w płyty woskowe. Pod koniec XIX wieku płyty szelakowe – zaprojektowane przez Berlinera – wyparły płyty woskowe.

Gramofon w XX wieku

Gramofon z czasów wojennych

Gramofon z czasów wojennych (Źródło: highfidelity.pl)

W roku 1925 stworzono gramofon elektryczny. Po upływie ośmiu lat zaczęto przesyłać sobie pierwsze „śpiewające telegramy”, czyli życzenia zapisane na płytach. W 1947 roku powstała pierwsza drobnorowkowa płyta długogrająca, zwana Long-Play’em. To właśnie XX stulecie okazało się dla gramofonu okresem największego rozwoju. W roku 1958 na płycie zapisano po raz pierwszy dźwięk stereofoniczny, wydany przez Columbię. Po upływie kolejnych ośmiu lat skonstruowano gramofon Technics o symbolu 100P. W Polsce powstawały wówczas gramofony Bambino. Trzy lata później wyposażono je w napęd umożliwiający szybki start – Technics SP-10. W roku 1972 nastąpiła premiera szkockiego gramofonu Linn Sondek LP12, opracowanego przez Ivora Tiefenbruna. Oficjalnie uznano ten wynalazek za przełom w hi-fi.

Gramofon to urządzenie, którego początki możemy datować na drugą połowę XIX wieku. Wynalazek ten przeszedł długą drogę i stał się protoplastą wielu innych sprzętów, służących do odtwarzania zarejestrowanych dźwięków. Dziś używany jest najchętniej przez miłośników płyt winylowych i DJ-ów.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.