Fotografia dla początkujących

Początkujący fotograf z pewnością ma mnóstwo pytań dotyczących fotografii i jest ciekawy wielu kwestii, związanych z tą dziedziną sztuki. W dzisiejszym wpisie znajdziemy kilka podstawowych rad, które przydadzą się osobom, których od niedawna ciekawi fotografia i dopiero zaczynają swoją przygodę z aparatem.

Trening czyni mistrza

Co jest podstawą nauki fotografowania? Przede wszystkim warto postawić na praktykę. Aby zdobyć umiejętności, nie należy rozstawać się ze swoim  aparatem. Warto ciągle ćwiczyć, fotografując na ulicy, w domu oraz u znajomych. Dobrze jest także wytyczać sobie konkretne tematy i cele. Tylko w ten sposób można nauczyć się swobodnie posługiwać aparatem, dostrzegać i komponować kadry. Fotografia to dziedzina, która mieści w sobie bardzo wiele rodzajów, takich jak: fotoreportaż, zdjęcia studyjne, krajobrazowe, przyrodnicze, sportowe itd. Na początku swojej fotograficznej przygody dobrze jest wypróbować różne rodzaje fotografii, a potem można stwierdzić, w której dziedzinie czujemy się najlepiej. Każdy gatunek ma swoje cechy charakterystyczne i nie w każdym możemy czuć się dobrze. Nowe gatunki fotografii można odkrywać przez całe życie. Jednak początkowe skupienie się na jednej dziedzinie, pomoże nam się konsekwentnie w niej rozwijać.

Nie należy rozstawać się z aparatem

Nie należy rozstawać się z aparatem (Źródło: warsztat-fotografii.pl)

Fotografia studyjna

Fotografia studyjna (Źródło: smartstudio.pl)

 

Fotografia – główne źródła wiedzy

Oprócz praktyki każdemu amatorowi fotografii przyda się też teoria. W jaki sposób możemy czerpać taką wiedzę? Dobrze jest między innymi podpatrywać mistrzów w danej dziedzinie fotografii. Aby wiedzieć, jak powstają dobre fotografie, trzeba też na ten temat czytać. Ciekawą lekturą mogą być wszelkie podręczniki kadrowania lub życiorysy sławnych fotografów. Odpowiednim urozmaiceniem fotograficznej lektury są także magazyny fotograficzne. W sieci można znaleźć mnóstwo internetowych wydań drukowanych pism lub internetowych magazynów, a także natrafić na inne strony zawierające porady fotograficzne (https://www.szerokikadr.pl/poradnik). Przede wszystkim jednak warto rozmawiać o fotografii z innymi doświadczonymi fotografami. Od każdego można się nauczyć czegoś nowego i wykorzystać tę okazję do wymiany doświadczeń .

Warto zgłębiać książki o fotografii

Warto zgłębiać książki o fotografii (Źródło: fakt.pl)

Warto obserwować dzieła cenionych fotografów

Warto obserwować dzieła cenionych fotografów (Źródło: historiajednejfotografii.blogspot.com)

Fotografia to dziedzina sztuki wymagająca zarówno praktyki, jak i zdobycia wiedzy. Można ją czerpać z książek, magazynów, specjalnych stron internetowych, a także obserwując na bieżąco dzieła mistrzów fotografii.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.