Ford – samochód z historią…

Ford Motor Company to duży amerykański koncern motoryzacyjny produkujący samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, pojazdy i maszyny rolnicze, sprzęt informatyczny oraz inne wyroby. Ford jest drugim co do wielkości producentem samochodów w USA i piątym pod względem wielkości na świecie. Jak kształtowała się jego historia? Czym charakteryzuje się obecnie jeden z najpopularniejszych modeli samochodów tej marki – Ford Focus? Odpowiedzi na te pytania poznamy z treści tego artykułu.

Ford – początki w Ameryce Północnej

Firma Ford powstała w Detroit w Stanach Zjednoczonych w 1903 roku. Założył ją Henry Ford, twórca wyrobów masowej produkcji. Rok później otworzono pierwszą zagraniczną fabrykę koncernu w Kanadzie. W 1908 roku pojawił się Model T. Dzięki zastosowaniu taśmy produkcyjnej, z roku na rok wyrób tego samochodu stawał się coraz tańszy, dzięki czemu nawet średnio zarabiający ludzie mogli zdecydować się na jego zakup. Następcą Modelu T był bardzo udany Model A z roku 1927. Niemniej po wybuchu II Wojny Światowej, w roku 1941 fabrykacja tych aut została wstrzymana, a zakłady Forda w całości zajęły się produkcją wojskową. Po zniesieniu zakazu produkcji cywilnych samochodów osobowych, już pod koniec 1945 roku, wznowiono produkcję modeli przedwojennych, które zostały nieco zmodyfikowane. Z każdym kolejnym rokiem przedsiębiorstwo Forda rozwijało się. W 1949 roku sprzedaż osobowych Fordów na rynku amerykańskim przekroczyła milion. Koncern produkował także samochody pod innymi markami, przede wszystkim luksusowy Lincoln i średniej klasy Mercury. Co ciekawe, w połowie lat sześćdziesiątych w USA na niektóre modele Forda trzeba było czekać nawet po trzy miesiące.

Henry Ford

Henry Ford (Źródło: michiganradio.org)

Przedsiębiorstwo Forda w Europie

A jak kształtowała się historia słynnego koncernu motoryzacyjnego na Starym Kontynencie? W 1911 roku w Manchesterze w Anglii powstała pierwsza fabryka Forda w Europie. Początkowo produkowano w niej Model T. W późniejszych latach był to także: Ford Perfect, Anglia, Popular, Cortina, czy Consul. W 1925 roku otworzono nowe zakłady produkcyjne także w Niemczech. Z czasem Ford posiadał również zakład produkcyjny we Francji, zwany Ford S.A.F., gdzie powstawały modele Comete, Vedette i Versailles. Fabryka została jednak sprzedana w połowie lat pięćdziesiątych przedsiębiorstwu Simca. W latach sześćdziesiątych nastąpiło zacieśnienie współpracy pomiędzy niemiecką i angielską filią. Zaczęto produkować te same modele, niekiedy tylko różniące się stosowanymi silnikami, jak Ford Capri. Z czasem zakłady brytyjskie zaczęły tracić na znaczeniu. Z tego powodu, europejskie biura konstrukcyjne znajdują się dzisiaj właśnie w Niemczech. W latach osiemdziesiątych koncern postawił na produkcję samochodów z nadwoziem typu hatchback. W takiej wersji nadwoziowej w latach dziewięćdziesiątych pojawił się słynny model Focus, szczególnie chwalony za stylistykę i wysoką jakość wykonania.

Ford Focus – kultowy model

Jak już zostało wspomniane, Focus to bardzo dobrze przyjęty przez klientów model Forda. Jest on produkowany od 1998 roku jako następca Escorta. Po raz pierwszy zaprezentowany został podczas targów motoryzacyjnych w Genewie. W plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1999, Focus zajął pierwsze miejsce. W 2001 roku auto przeszło mały lifting. Zmodernizowano w nim między innymi przednie reflektory, kierunkowskaz, tylne lampy, zderzaki oraz wnętrze. Obecnie, od 2018 roku produkowana jest czwarta generacja samochodu. Focus z upływem lat nie traci na popularności i nadal odnosi komercyjny sukces. Dlaczego tak się dzieje? Co jest tajemnicą jego sukcesu? Obecna generacja samochodu to ukłon w kierunku tradycji i klasyki, która przyczyniła się do sukcesu modelu. Focus poddał się co prawda koniecznym aktualizacjom, które zgodne są z obowiązującymi obecnie standardami technologicznymi. Niemniej, żadna z tego typu nowości nie zmieniła ponadczasowego charakteru samochodu. Model czwartej generacji konsekwentnie trzyma się zatem konwencji, wnosząc przy tym powiew świeżości i nowoczesności.

Nowy Ford Focus

Nowy Ford Focus (Źródło: motofakty.pl)

Klasyczny wygląd

Nowy Ford Focus posiada uporządkowaną powierzchnię wewnętrzną, która wbrew pozorom kryje w sobie szereg technologicznych nowinek, zgodnych z wymogami rynkowymi. W modelach czwartej generacji zadbano o to, by nic nie rozpraszało kierowcy. Dlatego też schowano elementy, które mogłoby niepotrzebnie odciągać uwagę podczas podróży samochodem. Wnętrze Focusa jest nie tylko funkcjonalnie, ale także bardzo eleganckie, pozbawione wizualnego chaosu. Dobrze znana od 1998 roku deska rozdzielcza, została wzbogacona o wyświetlacz HUD, 8-calowy ekran dotykowy i zestaw audio. Samochód wyposażono też w system SYNC3, który służy zarówno łączności, jak i rozrywce. Warto zwrócić też uwagę na ciekawy design panelu kontroli nad klimatyzacją z ciekłokrystalicznymi wyświetlaczami. Ich czytelność jest doskonała nawet przy mocnym słońcu. Focus to zatem model nie tylko klasyczny, ale przede wszystkim bardzo nowoczesny. Nowy Ford Focus dostępny jest w trzech wersjach: hatchback, wagon i kombi. Wygląd czwartej generacji nie różni się wiele od poprzednich, niemniej z pewnością stanowi wobec nich krok naprzód. Dzieje się tak głównie za sprawą modyfikacji dachu, który w tym modelu opada delikatnie ku dołowi. To sprawia, że auto wygląda zgrabniej.

Silniki i bezpieczeństwo

W kwestii silników, klienci mają do wyboru ich cztery wersje: dwa benzynowe i dwa wysokoprężne. Wszystkie są nowocześnie zaprojektowane i pozwalają na doskonałe osiągi, a przy tym oszczędne zużycie paliwa i niską emisję spalin. Silniki EcoBoost w każdym z wariantów wyposażone zostały w filtry cząstek stałych, co z kolei przekłada się na obniżenie emisji składników szkodliwych dla środowiska. A co Ford Focus oferuje w kwestii bezpieczeństwa? System Pre-Collision Assist posiada funkcję wykrywania pieszych, którzy znaleźli się na drodze. System ten może wyhamować pojazd, gdy kierowca nie zareaguje w porę na sygnał. Z kolei System Active Braking uruchamia się po przekroczeniu przez pojazd 50 kilometrów na godzinę. Na czym polega jego funkcja? Aktywnie skanuje on drogę i przewiduje potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Wysyła on sygnał kierowcy, a jeśli ten nie zareaguje, następuje automatyczna aktywacja hamulców. Z kolei z myślą o najmłodszych, wszystkie tylne siedzenia wyposażone zostały w punkty mocowania fotelika ISOFIX. Dzięki nim możliwa jest natychmiastowa instalacja siedzenia malucha. Bezpieczeństwo, jakie gwarantuje Focus, dostrzegła komisja Euro NCAP. W tej kategorii Focus otrzymał najwyższą ocenę.

Ford Motor Company to koncern motoryzacyjny z długą tradycją. Jednym z cieszących się niesłabnącą popularnością modeli tej marki jest Ford Focus. Samochód ten łączy w sobie klasykę i elegancję z nowoczesnością. Więcej na temat nowego Forda Focusa możemy przeczytać tutaj.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.