Drewno jako materiał do ogrodu

Wytrzymałość i piękno drewna są powszechnie znane i doceniane. Czy to jednak wystarczy, aby jednoznacznie zarekomendować ten materiał jako idealne rozwiązanie dla każdego ogrodu? A jeżeli planujemy aranżację przydomowej przestrzeni – może warto wziąć inny surowiec pod uwagę? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania!

Drewno jest piękne

Tak. To nie ulega wątpliwości. Jego naturalna faktura, słoje, a także niepowtarzalny wygląd każdego kawałka sprawiają, że naprawdę trudno ulec urokowi tego surowca. Jest to też materiał wyjątkowo uniwersalny – drewno pasuje bowiem do praktycznie każdej aranżacji ogrodowej. Nie ma tu znaczenia, czy do oraz jego najbliższe okolice wykończymy w stylu nowoczesnym, rustykalnym, czy może jeszcze innym. Ten naturalny surowiec wygląda po prostu dobrze. Zawsze i wszędzie!

Czyli co – stosujemy drewno i nie myślimy o innych materiałach? No cóż, to nie do końca dobra ścieżka. Dlaczego?

drzewa

Powód #1 Koszty

Nie da się ukryć – drewno jest po prostu drogie. Zakup odpowiedniej ilości surowca do wykonania różnego rodzaju aranżacji oznacza niemałe koszty, idące w setki, a nierzadko i tysiące złotych. Owszem, gdy kupujemy produkty gotowe, to można te koszty w pewnym stopniu zredukować, niemniej jednak wciąż jest to niemały wydatek.

Powód #2 Trwałość

Może zabrzmi to zaskakująco, ale drewno jest raczej kiepskim wyborem jeżeli zależy nam na dobrym wyglądzie danej aranżacji przez długi czas.

Albo inaczej – drewno wymaga ogromnej ilości zabiegów pielęgnacyjnych. Jest wrażliwe na działanie różnego rodzaju czynników atmosferycznych. W rezultacie, po kilku latach taka drewniana aranżacja może wyglądać po prostu kiepsko – wyraźnie widać upływ czasu.

Powód #3 Ochrona środowiska

Zalesiona powierzchnia na świecie stale się zmniejsza. Coraz mniej jest drzew – a konieczność wycięcia drewna na potrzeby różnego rodzaju ogrodowych aranżacji wymaga ścinania kolejnych. Może zatem zamiast zabierać przyrodzie to co w niej najcenniejsze postawmy na jej ochronę? I wybierzmy aranżacje drewnopodobne, na przykład z betonu?

drewniane panele

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.