Cukrzyca ciążowa – czy jest się czego bać?

Jeśli planujesz dziecko lub niedawno dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, z pewnością o dreszcz niepokoju przyprawia cię cukrzyca ciążowa. Jakie są jej przyczyny i objawy, jaki wpływ na zdrowie dziecka i mamy może mieć ta choroba?

Cukrzyca ciążowa może pojawić się pod wpływem zmian hormonalnych. Hormony wydzielane przez łożysko powodują insulinooporność, ponadto stymulują wątrobę do wzmożonej produkcji glukozy, a trzustka nie może sobie poradzić ze zwiększonym zapotrzebowaniem organizmu na insulinę. W większości przypadków cukrzyca ciążowa znika po porodzie, ale nie należy jej bagatelizować, ponieważ jej pojawienie zwiększa ryzyko pojawienia się u kobiety cukrzycy typu B w przyszłości.

kobieta w ciąży

Cukrzyca w ciąży stanowi też zagrożenie dla dziecka – insulina działa na nie jak hormon wzrostu, przez co może urodzić się większe i jest to wskazaniem do cesarskiego cięcia. Cukrzyca we wczesnej ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój płodu: zwiększa ryzyko wad cewy nerwowej i wrodzonych wad serca, a nawet może doprowadzić do śmierci wewnątrzmacicznej.

Kobieta, u której zdiagnozowano cukrzycę ciążową musi postępować jak każdy diabetyk – mierzyć poziom cukru we krwi cztery razy dziennie i ograniczyć w diecie produkty bogate w węglowodany.

Objawy cukrzycy w ciąży

Co powinno zaniepokoić przyszłą mamę?

– częste oddawanie moczu

– podatność na odwodnienie (wskutek częstego oddawania moczu), objawiające się nieustannym pragnieniem.

– objadanie się i nieustanne uczucie głodu

– zmęczenie, mimo braku podejmowania wysiłku i zdrowej diety, bogatej w składniki odżywcze

– nadmierny przyrost wagi ciała zarówno mamy, jak i dziecka

ciężarna szykuje wyprawkę

Powyższe objawy cukrzycy w ciąży mogą być niejednoznaczne i często towarzyszą kobiecie podczas dziewięciu miesięcy oczekiwania na dziecko, nie mając najmniejszego związku z chorobą. Poziom cukru we krwi sprawdzany jest w standardowych badaniach, pod czujnym okiem dobrego ginekologa.

Dowiedz się więcej na: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/cukrzyca-ciazowa-objawy-i-skutki-cukrzycy-w-ciazy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.