Co potrafi Asystent Google?

Z pewnością widzieliśmy już reklamę nowego rozwiązania technologicznego, które firmował dorosły „Kevin sam w domu” po 28 latach.  Tym rozwiązaniem jest nic innego jak Asystent Google, którego uaktywniamy poprzez zawołanie: Ok Google! Czym jest w zasadzie ta usługa i czy jej polska wersja różni się od wersji amerykańskiej? Co potrafi Google Asystent? Tego dowiemy się z dzisiejszego postu.

Polska wersja Asystenta

16 stycznia 2019 roku firma Google uruchomiła polskojęzyczną wersję Asystenta Google. Asystent Google dla przeciętnego konsumenta to przede wszystkim możliwość wydawania komend głosowych smartfonowi. W rzeczywistości cały cyfrowy ekosystem tej usługi jest znacznie większy i w pewnym sensie można go określić mianem infrastruktury IoT. Asystent Google w Polsce ma znacznie mniejsze możliwości niż jego amerykański czy brytyjski odpowiednik. Dlaczego? Zakres dostępnych funkcji i możliwości Asystenta w realizacji różnych działań, jest ograniczony przez czysto biznesowe umowy Google’a z partnerami. Rozwój tej usługi zależy też od tego, w jakim stopniu polskojęzyczną wersją Asystenta zainteresują się firmy odpowiedzialne za popularne w Polsce usługi cyfrowe. Z czasem liczba partnerów biznesowych Google’a będzie się z pewnością powiększać. Korzyść z tego odniosą użytkownicy, którzy dzięki temu będą dysponować usługą o większej funkcjonalności. Funkcjonowanie polskiej wersji usługi jest zatem uwarunkowane czynnikami ekonomicznymi.

Od 16 stycznia dostępna jest polska wersja asystenta

Od 16 stycznia dostępna jest polska wersja asystenta (Źródło: technologia.dziennik.pl)

Co potrafi Asystent Google?

Asystent Google to usługa powiązana z kontem Google konkretnej osoby, a nie z jej sprzętem. W tym momencie nie każdy posiadacz smartfona może jednak korzystać z tej usługi. Przyczyną są wymagania sprzętowe. Na uruchomienie Asystenta Google w polskiej wersji na swoim smartfonie mogą liczyć wyłącznie osoby mające telefon z systemem Android w wersji nie starszej niż 5 (Lollipop). Jakie możliwości oferuje polski Asystent Google? Wydając komendę głosową można go o to zapytać. Pierwszym – automatycznie przekazywanym po pierwszym uruchomieniu na smartfonie – zwrotem jest „Co potrafisz?”. Zakres funkcji realizowanych przez Asystenta nie jest jednak ogromny. Asystent udostępnia użytkownikowi interfejs głosowy, rozumienie języka naturalnego i możliwość prowadzenia dialogu. Usługa ta wciąż nie potrafi zrealizować wielu zadań zgodnie z intencją użytkownika. I nie mówimy tu tylko o absurdalnych prośbach.

Asystent może odpowiedzieć nam na wiele pytań, między innymi o pogodę. Potrafi też opowiadać dowcipy.

Asystent może odpowiedzieć nam na wiele pytań, między innymi o pogodę. Potrafi też opowiadać dowcipy (Źródło: assistant.google.com)

Asystent Google to nowa usługa dostępna w polskiej wersji od 16 stycznia 2019 roku. Umożliwia ona rozumienie języka naturalnego i możliwość prowadzenia dialogu za sprawą wysyłania komend głosowych, rozpoczynających się od: Ok Google… Choć możliwości jest wiele, nadal ilość funkcji Asystenta nie jest w pełni satysfakcjonująca, brakuje jej jeszcze wiele w stosunku do amerykańskiej czy brytyjskiej wersji.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.