Ciekawe miejsca w Zakopanem

Zakopane jest obecnie przykryte śnieżnobiałym puchem i wygląda niczym osada ze świata baśni. Większość nas będąc w tym mieście odwiedza Krupówki, skocznię narciarską lub wybiera się na Gubałówkę. Ale poza tymi zakopiańskimi atrakcjami, warto odwiedzić także inne miejsca, które przybliżą nam tatrzańską kulturę. Z dzisiejszego postu dowiemy się, co warto zobaczyć podczas zimowego pobytu w Zakopanem.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego (Źródło: ipsb.nina.gov.pl)

W Muzeum Tatrzańskim – umiejscowionym przy ulicy Krupówki 10 – znajdują się stałe wystawy: historyczna (dotycząca dziejów Zakopanego i Podtatrza), etnograficzna (prezentująca sztukę, zwyczaje i życie codzienne górali) oraz przyrodnicza (zapoznająca nas z fauną, florą i geologią Tatr). Budynek Muzeum został zaprojektowany w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego „Inspiracje”

Ekspozycja "izby czarnej"

Ekspozycja „izby czarnej” (Źródło: szlakstyluzakopianskiego.pl)

Muzeum Stylu Zakopiańskiego „Inspiracje” znajduje się przy drodze Rojów 6. W jednej z najciekawszych drewnianych chałup w Zakopanem (której najstarsza część pochodzi z około 1830 roku) znajduje się ekspozycja przedstawiająca źródła Witkiewiczowskiego stylu zakopiańskiego. Pokazane jest tam wyposażenie „izby czarnej” z drugiej połowy XIX wieku oraz XIX-wieczna kolekcja etnograficzna Marii i Bronisława Dembowskich, znawców i miłośników góralszczyzny.

Muzeum Stylu zakopiańskiego w willi Koliba

Willa Koliba

Willa Koliba (Źródło: commons.wikimedia.org)

Willa Koliba umiejscowiona jest przy ulicy Kościeliskiej 18. Jest to pierwszy dom w stylu zakopiańskim zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza w latach 1891-1892, posiadający stylowe wnętrza z wyposażeniem z końca XIX wieku; meblami, obrazami i przedmiotami codziennego użytku.

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza

Wnętrze willi Oksza

Wnętrze willi Oksza (Źródło: i-tatry.pl)

Przy ulicy Zamoyskiego 25 w willi Oksza znajduje się wystawa prezentująca twórczość zakopiańskiej kolonii artystycznej do roku 1939. W pięknych wnętrzach w stylu zakopiańskim pokazane są między innymi portrety, fotografie i rysunki Witkacego, prace Rafała Malczewskiego i Zofii Stryjeńskiej, ołtarz Jana Szczepkowskiego, wyroby szkoły koronkarskiej i snycerskiej, fotografie i plakaty.

Będąc w Zakopanem warto odwiedzić miejsca, w których wyraźnie zapisała się historia i kultura tego miasta. Należy do nich Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, Muzeum Stylu Zakopiańskiego „Inspiracje”, willa Koliba czy też Willa Oksza. Miejsca te dobrze jest odwiedzać w niedziele, ponieważ wówczas większość z tych muzeów ma wstęp wolny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.