Choroba wrzodowa

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, potocznie nazywana wrzodami żołądka i dwunastnicy, to okresowe tworzenie się wrzodów trawiennych w żołądku lub dwunastnicy. Wrzody trawienne to ubytki błony śluzowej, którym towarzyszy naciek zapalny i martwica. Wrzody żołądka i dwunastnicy są wynikiem zaburzeń równowagi pomiędzy czynnikami drażniącymi i ochronnymi. Szacuje się, że schorzenie dotyczy 5-10% dorosłej populacji. Czym objawia się choroba wrzodowa i jak należy z nią walczyć?

Wrzody – objawy

Jakie objawy powodują wrzody? Wielu chorych nie odczuwa żadnych dolegliwości. Jednak wpisując w wyszukiwarkę frazę: „wrzody objawy”, możemy dowiedzieć się, że do głównych objawów wrzodów żołądka i wrzodów dwunastnicy należy: ból o piekącym charakterze i dyskomfort w nadbrzuszu. Symptomy – występujące na czczo – to głównie bóle głodowe. Pojawiają się one w nocy lub wcześnie rano, a także 1–3 godzin po posiłkach. Ustępują natomiast po spożyciu pokarmu lub przyjęciu leków zobojętniających kwas solny. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy niekiedy bywa także przyczyną niekomfortowego uczucia „pełności” lub rozpierania po posiłkach. Zdarzają się również wymioty. Ból w nadbrzuszu nie jest typowo charakterystyczny wyłącznie dla wrzodu trawiennego – w 50% przypadków jego przyczyną może być inna choroba.

Bóle głodowe

Bóle głodowe (Źródło: claudia.pl)

Uczucie pełności

Uczucie pełności (Źródło: iberogast.pl)

Objawem choroby mogą być także wymioty

Objawem choroby mogą być także wymioty (Źródło: forumonkologiczne.pl)

Choroba wrzodowa – leczenie

Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy jest poważną chorobą, która wiąże się z potencjalnymi niebezpiecznymi powikłaniami. Wymaga także konsultacji lekarskiej. W związku z tym, w razie występowania przewlekłych bólów brzucha należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, w celu przeprowadzenia podstawowej diagnostyki w tym kierunku. Jakie są  zalecenia ogólne w przypadku choroby wrzodowej? Obejmują one regularne spożywanie posiłków – wyłączając z diety potrawy, które nasilają lub wywołują dolegliwości – zaprzestanie palenia papierosów oraz unikanie przyjmowania niektórych leków. Główną metodą leczenia choroby wrzodowej u osób zakażonych Helicobacter pylori  jest usunięcie (eradykacja) zakażenia przez zastosowanie antybiotyków i leków zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego. Schemat takiego leczenia ustala lekarz.

Wskazana jest konsultacja lekarska

Wskazana jest konsultacja lekarska (Źródło: panaceum-waw.pl)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy wymagają konsultacji ze specjalistą i wdrożenia zaproponowanego przez niego leczenia. Więcej informacji na temat choroby wrzodowej znajdziemy na stronie http://www.no-spa.pl/bole-zoladka/czym-jest-choroba-wrzodowa.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.