Choroba na…języku?

Język nie tylko umożliwia człowiekowi mówienie, przełykanie, jedzenie czy odczuwanie i rozróżnianie smaków, ale pozwala również ocenić, jak działają poszczególne organy i narządy. W medycynie chińskiej stanowi podstawę diagnozowania wielu chorób oraz dolegliwości. Warto więc wziąć do ręki lusterko, najlepiej rano i przyjrzeć się językowi bardzo dokładnie. Zdrowy język jest jasnoróżowy, wilgotny, sprężysty, pozbawiony nalotu i pokryty małymi brodawkami.

Żółtawe zabarwienie

Żółte zabarwienie języka najczęściej stanowi efekt picia zbyt dużej ilości kawy lub systematycznego spożywania pikantnych potraw. Bardzo często jednak jest pierwszym objawem refluksu żołądkowo – jelitowego oraz choroby wrzodowej żołądka.  W takiej sytuacji należy zrezygnować na kilka dni z ulubionego napoju bądź przyprawy, aby sprawdzić, czy język odzyska swój naturalny kolor. Jeśli odstawienie kawy i pikantnej przyprawy nie przyniesie oczekiwanego skutku, a w dodatku pojawiły się inne dolegliwości (np. zgaga, chrypka, nawracające stany zapalne gardła) niezbędna jest wizyta u gastrologa.

www.claudia.pl

Ból i nadwrażliwość

Bolący język (tzw. glossitis) może być natomiast objawem pierwotnego zakażenia, spowodowanego bakteriami, wirusami, grzybami, a także urazami mechanicznymi wywołanymi np. źle wykonanym wypełnieniem zęba. Język staje się nadwrażliwy i bolesny również, gdy w organizmie pojawiają się niedobory poszczególnych witamin i minerałów (żelaza, witamin z grupy B) lub przy niedokrwistości.. W takiej sytuacji warto odwiedzić zarówno stomatologa (aby skontrolować stan jamy ustnej) jak i lekarza pierwszego kontaktu celu wykonania podstawowych badań krwi).

Nalot na powierzchni

Białawy i delikatny nalot, będący efektem pracy brodawek smakowych oraz „dobrych” bakterii rozkładających resztki jedzenia, nie stanowi powodu do obaw. Tymczasem biały i gruby nalot może świadczyć o infekcji grzybiczej lub chorobie pasożytniczej. Niepokój powinny wzbudzić dodatkowe objawy, takie jak osłabienie, wzdęcia, bóle głowy oraz nieprzyjemny zapach z ust, które świadczą o pojawieniu się w organizmie drożdżaków bądź pasożytów.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.