Cebulki w twoim ogrodzie

Kwitnące cebulki to barwne zwiastuny wiosny, nie mające dużych wymagań. Na jednym stanowisku mogą rosnąć i kwitnąć nawet przez kilka lat. Aby przyszłą wiosną cieszyć się kwiatami, już teraz – pod koniec lata i wczesną jesienią, trzeba posadzić je w ogrodzie. Od czego zacząć? Jak prawidłowo je sadzić? Na te pytania odpowie nam dzisiejszy wpis.

Cebulki a odpowiednie podłoże

Cebule – różnych odmian – całkiem dobrze radzą sobie w przeciętnej ogrodowej glebie: żyznej, przepuszczalnej i wilgotnej. Nasze szanse na kolorowe kwiatostany zwiększymy jednak, gdy odpowiednio przygotujemy podłoże pod cebulki. Co zatem warto zrobić? Glebę dobrze jest odchwaścić, najlepiej ręcznie. Zastosowanie w tym celu środków chemicznych może bowiem uszkodzić posadzone później rośliny. Ewentualne chemiczne odchwaszczanie najlepiej jest przeprowadzić co najmniej dwa do trzech tygodni przed sadzeniem cebulek. Kolejnym ważnym krokiem powinno być spulchnienie podłoża. Można to robić, przekopując glebę i nawożąc ją kompostem. Takie działanie z pewnością poprawi jej żyzność.

Podłoże powinno być odchwaszczone

Podłoże powinno być odchwaszczone (Źródło: info.e-ogrody.pl)

Znaczenie czasu i sposób sadzenia

Kwitnące wczesną wiosną cebulki sadzi się jesienią, najczęściej od września do października. Jednak niektóre byliny (narcyzy, drobne szachownice, kosaćce kłączowe) muszą znaleźć się w gruncie jeszcze w sierpniu. Warto uważać, by nie posadzić cebulek za wcześnie – bo przebudzą się przed czasem i zaczną wzrost jeszcze przed zimą, a w czasie mrozów przemarzną – ani zbyt późno, bo nie zdążą się odpowiednio ukorzenić. A jak sadzić cebule? Głębokość sadzenia cebulek zależy od ich wielkości oraz od zwięzłości gleby. Optymalna głębokość dla cebul poszczególnych gatunków to dwu-, trzykrotność jej wysokości. W lekkim podłożu można je wsadzić głębiej, w gliniastym – bliżej powierzchni, bo muszą włożyć więcej wysiłku w przedarcie się przez zwartą glinę. Jeśli natomiast chcemy hodować cebulki w doniczkach, wybierzmy głębsze pojemniki, by pod cebulką zmieściła się co najmniej 3-centymetrowa warstwa gleby. Do sadzenia dobrze jest wybierać cebulki drobne, nie uszkodzone, z jędrną powierzchnią – zdrowa, okazała cebulka to bowiem większa szansa na bujne kwiaty.

Cebulki należy posadzić o odpowiedniej porze

Cebulki należy posadzić o odpowiedniej porze (Źródło: regiodom.pl)

Kwitnące cebulki wymagają od nas starannych działań ogrodniczych. Należy przygotować dla nich odchwaszczone, spulchnione podłoże i posadzić je w nim o odpowiedniej porze. Głębokość sadzenia cebulek powinna być uzależniona od ich wielkości i rodzaju gleby, w której zostaną posadzone.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.