Budżet domowy – w jaki sposób pomaga w oszczędzaniu pieniędzy?

Zarządzanie domowymi finansami wcale nie jest łatwym zadaniem. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo pomocny w tym względzie może się okazać dobrze rozplanowany, prosty budżet domowy. Czym on w zasadzie jest i jak działa? Jak go zaplanować i konsekwentnie się go trzymać? Dzisiejszy wpis udzieli nam odpowiedzi na te pytania.

Budżet domowy – co to jest i jak działa?

Co to jest budżet domowy? To nic innego jak zestawienie przychodów i rozchodów w określonym przedziale czasowym. Składa się on zatem z listy dochodów, a także poniesionych i planowanych wydatków – opisanych w odpowiednich kategoriach. Istotną część stanowi także segment dotyczący oszczędności lub rezerwy budżetowej. Zapisując dane, odnoszące się do domowych operacji finansowych, można dużo sprawniej kontrolować własne finanse. Prowadzenie budżetu domowego pozwala wprowadzać ograniczenia na poszczególne kategorie wydatków tak, by nie przekraczać z góry ustalonej kwoty. Służy on też do monitorowania wysokości stałych wydatków, stanowiących podstawowe koszty życia.

Jak zaplanować budżet domowy?

Jak zaplanować domowy budżet? Wcale nie musi być to trudnym zadaniem. Budżet domowy pomoże nam zaplanować specjalna tabela, która uwzględni kategorię dochodów, wydatków oraz planowanych oszczędności. Do dochodów zaliczają się pieniądze, które zasilają nasze konta każdego miesiąca, a zatem wynagrodzenie, stypendium, pieniądze z wynajmu nieruchomości czy też wpływy z lokat. Wydatki natomiast dobrze jest podzielić na te regularne oraz nieregularne. W jednej kolumnie tabeli powinny zatem znaleźć się koszty, które ponosimy każdego miesiąca, w tym rachunki i raty kredytów. Natomiast do kolumny wydatków nieregularnych możemy wpisać te, które związane są z różnymi formami rozrywki czy też dodatkowymi zakupami. Na koniec, sumując przewidziane dochody i wydatki, dobrze jest ustalić, jaką kwotę przeznaczymy na oszczędności. Jeśli zauważymy, że rozchody przekraczają planowane przychody, warto zastanowić się, z jakich wydatków jesteśmy w stanie zrezygnować danego miesiąca lub poszukać sposobów na ich ograniczenie.

Budżet możemy planować w formie tabeli

Budżet możemy planować w formie tabeli (Źródło: udaneinwestycje.pl)

Sporządź budżet gospodarstwa domowego i trzymaj się jego postanowień

Sporządzenie tabeli, w której zestawimy planowane dochody i wydatki to pierwszy krok do uzyskania kontroli nad swoimi domowymi finansami. Jeśli jednak chcemy, by nasze starania przyniosły wymierne korzyści, musimy trzymać się z góry ustalonych wytycznych. W tym celu warto każdego miesiąca zbierać rachunki i zapisywać wszystkie poniesione koszty, kontrolując, by nie wykraczały one poza to, co zaplanowaliśmy. Monitorowanie realizacji budżetu domowego bywa jednak uciążliwe. Istnieje wiele narzędzi, które są w stanie nas w tym wspierać. Należą do nich aplikacje budżetowe oferowane przez banki w ramach pakietów z rachunkami oszczędnościowo-rozliczeniowymi lub aplikacje budżetowe na urządzenia mobilne.

Należy stale monitorować realizację budżetu domowego

Należy stale monitorować realizację budżetu domowego (Źródło: totalmoney.pl)

Planowanie budżetu domowego wcale nie musi być trudne, a przynosi wiele korzyści. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie https://pl.kruk.eu/klienci/poradnik/porady/jak-zaplanowac-budzet-domowy-to-prostsze-niz-myslisz.

Interaktywny planer budżetowy na cały rok 2020 możecie znaleźć tu: https://pl.kruk.eu/klienci/do-pobrania#tab16. Znajdziecie tam wskazówki, jak zaplanować domowy budżet, tabele z wydatkami na każdy miesiąc oraz kalkulatory.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.