Bezpieczne plażowanie

Kiedy tylko słońce nabiera mocy, plaże zapełniają się ludźmi odzianymi w kostiumy kąpielowe. Co drugi polak, który zażywa kąpieli słonecznej w podobnych okolicznościach, spędza od 3 do 4 godzin na słońcu. Większość robi to między godziną 11 a 14, czyli wtedy, kiedy słońce jest najbardziej niebezpieczne. Jak zatem chronić oczy i cerę przed negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego? Na czym polega bezpieczne plażowanie?

Bezpieczne plażowanie: chroń oczy

Bezpieczne plażowanie powinno obejmować ochronę oczu. Zaraz po skórze to wzrok jest najbardziej narażony na uszkodzenie spowodowane przez promieniowanie UV. Dlatego też kupując okulary przeciwsłoneczne, lepiej omijać te proponowane na ulicznych straganach. Dlaczego? Ich soczewki zwykle nie mają filtrów UV i mogą tym samym przynieść więcej szkód niż pożytku. Dzieje się tak, ponieważ przyciemnione szkła powodują, że źrenica oka się rozszerza i do oczu dociera znacznie więcej szkodliwego promieniowania niż bez okularów. Gdzie zatem zaopatrywać się w okulary przeciwsłoneczne? Modele kupione u optyka mają na wewnętrznej stronie zausznika znaczek EU. Co on oznacza? Gwarantuje on, że dane okulary mają odpowiedni poziom filtrów UV.

Wybór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych ma duże znaczenie dla ochrony wzroku

Wybór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych ma duże znaczenie dla ochrony wzroku (Źródło: modoweinspiracje.pl)

Bezpieczne plażowanie: zabezpiecz cerę

Jak zabezpieczyć skórę twarzy przed szkodliwym oddziaływaniem promieni słonecznych? Dobrze jest posmarować twarz kremem z filtrami około 20 minut przed wyjściem na słońce. W trakcie opalania się i kąpieli w morzu lub jeziorze, należy nanosić świeżą warstwę kosmetyku co 2-3 godziny, wcześniej usuwając resztki starej. Zmywanie poprzedniej powłoki kremu jest bardzo ważne, ponieważ filtry chemiczne stosowane w kremach po 2-3 godzinach utleniają się i przekształcają w wolne rodniki. Z tego powodu warto do torby plażowej spakować chusteczki do demakijażu. Co więcej, po każdym wyjściu z morza wskazane jest opłukanie twarzy słodką wodą. A jak należy zadbać o cerę po powrocie z plaży? Najlepiej będzie umyć się i nałożyć na twarz oraz całe ciało kosmetyki o działaniu łagodzącym i regenerującym.

Jednorazowe nałożenie kremu z filtrem nie wystarczy w trakcie kilkugodzinnego plażowania

Jednorazowe nałożenie kremu z filtrem nie wystarczy w trakcie kilkugodzinnego plażowania (Źródło: viva.pl)

Bezpieczne plażowanie – obejmujące między innymi chronienie twarzy i oczu – pozwala cieszyć się piękną opalenizną, bez ponoszenia przykrych konsekwencji. W tym celu podczas każdego wyjścia na plażę warto  przestrzegać podanych wyżej wytycznych.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.