Kiedy atakuje kaszel suchy…

W zimie, kiedy ciało reaguje na chłód gwałtownym obkurczeniem naczyń krwionośnych, układ odpornościowy dzieci często nie radzi sobie z atakiem wszechobecnych w powietrzu wirusów, bakterii czy drobnoustrojów. W efekcie większość maluchów zmaga się z różnorodnymi infekcjami i stanami zapalnymi górnych dróg oddechowych: przeziębieniem, grypą, zapaleniem gardła, krtani czy oskrzeli. A główny objaw to nieznośny kaszel suchy…

Domowe sposoby na kaszel suchy

Typowym i najbardziej charakterystycznym objawem infekcji górnych dróg oddechowych jest przede wszystkim suchy kaszel (zwykle w pierwszej fazie choroby). Pojawia się także ból gardła, który dzieci odczuwają jako kłucie, drapanie lub pieczenie, będące efektem opuchlizny i miejscowego przekrwienia. Dodatkowo bardzo często występuje katar, gorączka, ból głowy, znużenie, apatia i złe samopoczucie ogólne. W przypadku większości wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych doskonale sprawdzają się domowe sposoby, a przede wszystkim leżenie w ciepłym łóżku i łagodzenie objawów bólowych. Należy podawać maluchowi dużą ilość płynów, nawilżać pomieszczenie, w którym przebywa dziecko (nawet przy użyciu wilgotnych ręczników rozwieszonych na kaloryferach). Warto również sięgnąć po miód, czosnek bądź syrop z… cebuli. Ogromną popularnością, zarówno wśród rodziców, jak i lekarzy, cieszy się  natomiast inhalator do nebulizacji, nawilżające w bezpieczny sposób drogi oddechowe.

Jaki syrop na suchy kaszel dla dziecka

Suchy kaszel jest szczególnie uciążliwy i męczący dla maluszka w nocy, kiedy utrudnia oddychanie i zakłóca spokojny sen, dlatego w każdej domowej apteczce powinien znaleźć się syrop na kaszel dla dziecka, który skutecznie minimalizuje odruch kaszlu. Należy jednak pamiętać, że leki przeciwkaszlowe można stosować wyłącznie przez krótki czas (zwykle od trzech do pięciu dni). Syrop należy natomiast wybrać zgodnie z jego przeznaczeniem, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto zasięgnąć porady lekarza pediatry.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.