20-lecie międzywojenne a ówczesne kobiety

„Na pierwszy znak”, „Ta ostatnia niedziela” i inne szlagiery z początku ubiegłego wieku nucimy do dziś. To właśnie w tym okresie zakończyła się I Wojna Światowa, a Polska odzyskała wolność. 20-lecie międzywojenne przyniosło wiele zmian. Co wówczas zmieniło się w życiu Polek? Jakie słynne Panie zaistniały na rodzimej scenie? Odpowiedzi na te pytania udzieli nam dzisiejszy wpis.

Powojenne zmiany

Dzień 11 listopada 1918 roku to czas, gdy wraz z odzyskaniem niepodległości, Polki uzyskały prawa wyborcze. Było to bardzo wczesne, zważywszy na historię innych krajów europejskich. W niepodległym kraju sytuacja kobiet uległa gruntownym zmianom. Co zatem konkretnie się zmieniło? W trakcie I Wojny Światowej Panie zastąpiły w pracy walczących na froncie mężczyzn, dlatego też po zakończeniu działań wojennych powrót do dawnego podziału ról okazał się już niemożliwy. Gorsety przeszkadzały kobietom w pracy, zatem zostały one zdjęte i  zastąpione wygodniejszymi strojami. Układanie kunsztownych fryzur zabierało zbyt dużo czasu. Pojawiła się zatem moda na strzyżenie się „na chłopczycę”. Kobiety zaczęły pracować w wolnych zawodach, stanowiły też spory odsetek pracowników umysłowych. Panie – nie tylko stanu wolnego – ale także ich zamężne koleżanki, w okresie międzywojennym chciały być niezależne ekonomicznie. Były one wówczas bardzo dobrze wykształcone i zależało im na samodzielności.

Kobiety 20-lecia międzywojennego

Kobiety 20-lecia międzywojennego (Źródło: wyborcza.pl)

20-lecie międzywojenne – słynne Polki

Czy między rokiem 1918 a 1939 polskie kobiety mogły robić kariery? Owszem, a przykładem tego są osiągnięcia pierwszych dam polskiego kabaretu. Stały się one symbolem nowych czasów. Do grona tego należały między innymi: Hanka Ordonówna, Zula Pogorzelska czy też Mira Zimińska. To były prawdziwe ikony tamtych lat. Powszechny zachwyt wzbudzała również Halina Konopacka, czyli pierwsza polska złota medalistka olimpijska. Była ona wszechstronnie uzdolniona. Odnosiła sukcesy w wielu dyscyplinach lekkoatletycznych. Była świetną narciarką, startowała w rajdach samochodowych, a do tego z powodzeniem pisała wiersze.

Hanka Ordonówna

Hanka Ordonówna (Źródło: pudelek.pl)

20-lecie międzywojenne obfitowało w zmiany w życiu osobistym i zawodowym Polek. Na pierwszy plan wysuwają się osiągnięcia ówczesnych pierwszych dam polskiego kabaretu oraz sukcesy sportowe pierwszej polskiej złotej medalistki olimpijskiej.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.